Komisja Zdrowia opiniuje poprawki do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała dziś wprowadzenie poprawek do projektu nowelizacji o świadczeniach opieki zdrowotnej. Chodzi o zmiany zaproponowane przez PiS, mające m.in. zagwarantować 30 proc. dodatek wyjazdowy dla członków zespołów RM.

Komisja Zdrowia
Twitter.com/@KancelariaSejmu

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne zakłada m.in. możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na podobnych zasadach, jak obowiązujące przed wyjściem tego kraju z UE. Ponadto cudzoziemcy mają być objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania legalnej pracy w Polsce, a ci, którzy nie mogą uzyskać obecnie statusu osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, uzyskają ten status.

Liczne poprawki

W trakcie prac sejmowych PiS zgłosiło poprawki mające realizować część zapisów porozumienia z ratownikami medycznymi i zagwarantować 30 proc. dodatek wyjazdowy dla członków zespołów RM. 21 września Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ i Ministerstwo Zdrowia porozumieli się w kluczowych kwestiach. Na mocy tego porozumienia minister zdrowia zobowiązał się do zwiększenia od października budżetu na zadania ZRM w celu sfinansowania dodatku wyjazdowego, a pracodawcy zobowiązali się do wypłaty od października członkom ZRM dodatku wyjazdowego w wysokości 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, albo godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych. Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała te poprawki podczas środowego posiedzenia.

Sejmowa komisja poparła też poprawki dopuszczające, że szczepić przeciwko grypie będą mogli także ratownicy medyczni, a kwalifikować do tych szczepień m.in. pielęgniarki i ratownicy oraz poprawkę dotyczącą lecznictwa uzdrowiskowego. Chodzi w niej o to, by dać branży 70 procent umorzenia czy też zapłaty za koszty stałe, które poniosła w wyniku pandemii i lockdownów, a pozostałe 30 procent rozłożyć w procesie przedłużonego odrobienia do 3 lat.

"Nie" dla poprawki Konfederacji

W trakcie wcześniejszej środowej debaty w Sejmie Robert Winnicki (Konfederacja) przekonywał, że Polska jest najbardziej proimigranckim krajem w Europie od bardzo wielu lat. Mówił, że z danych Eurostatu wynika, że przyjmujemy ok. 25 proc. wszystkich imigrantów przybywających do UE spoza jej granic, więcej znacznie niż Niemczy czy Hiszpania.

"Jest to znak firmowy polityki rządu PiS, podmiana demograficzna, zmiana populacyjna. Niestety nie idą za tym żadne rozwiązania w kierunku integracji, asymilacji, czasowego ograniczenia. (…) Co się dzieje przy wydawałoby się niewinnej ustawie (…) - w tej ustawie rząd przemyca jeden punkt, w którym dodatkowe świadczenia, dodatkowe ubezpieczenia będą przysługiwać tym, którzy nawet nie mają zezwolenia na pobyt w Polsce lub wizy w celu wykonywania pracy"

– mówił Winnicki.

Konfederacja złożyła poprawkę, wykreślającą ten zapis.Komisja Zdrowia jednak zaopiniowała tę poprawkę negatywnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap.pl

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo