Putin: „Ukraińskie rurociągi mogą trzasnąć”. Ekspert przypomina zdarzenie sprzed lat

W Europie trwa gazowy kryzys, który wykorzystuje Władimir Putin, licząc na uzyskanie homologacji dla gazociągu Nord Stream 2. Dziś przekonywał, że rurociągi ukraińskie, które są istotnym elementem przesyłu rosyjskiego gazu na Zachód "mogą trzasnąć". Dziennikarz specjalizujący się w sprawach Rosji, Grzegorz Kuczyński, przypomniał zdarzenie sprzed kilkunastu lat.

Autorstwa Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107350815

W Europie trwa gazowy problem - zapasy w wielu państwach przed nadchodzącą zimą są na historycznie niskich poziomach, a ceny błękitnego paliwa osiągają niebotyczne wartości. Europa zdana jest na dostawę gazu z kierunku wschodniego, a Władimir Putin rozgrywa swoją partię, chcąc uzyskać homologację na nowo utworzony gazociąg Nord Stream 2. 

Dzisiaj podczas forum energetycznego w Moskwie stwierdził, że "nie są usuwane bariery administracyjne" dotyczące uruchomienia NS2. 

Władimir Putin ocenił stopień zużycia systemu rurociągów ukraińskich - będących ważną nitką tranzytu gazu na Zachód - na 80-85 proc. i uznał, że mogą one "trzasnąć". Przekonywał, że Rosja jest gotowa utrzymać umowę tranzytową z Ukrainą po roku 2024, ale "jeśli będą zapewnione warunki ekonomiczne i ekologiczne". Mówił też, że ukraińskie gazociągi należy "doprowadzić do stanu zgodnego z normami".

Jednocześnie "umył ręce" od sytuacji wzrost cen gazu i jego deficytów w Europie, twierdząc, że Europa "próbuje ukryć swoje własne błędy".

Grzegorz Kuczynski, dziennikarz specjalizujący się w sprawach Rosji, uważa, że może być to zapowiedź powrotu do koncepcji "niemieckiego-rosyjskiego konsorcjum zarządzającego ukraińskimi gazociągami".

Kuczynski odniósł się także do słów Putina o "trzaśnięciu" ukraińskich gazociągów, przywołując zdarzenie sprzed 15 lat.

 

 

Źródło: Twitter.com, pap, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo