Trzaskowski idzie w zaparte w sprawie frekwencji na demonstracji Tuska. Choć fakty mówią coś innego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wciąż utrzymuje, że na manifestacji zwołanej przez Donalda Tuska było około 80 tysięcy osób. Tylko kto mu w to uwierzy? Na pewno nie dziennikarze Onetu, którzy przeprowadzili specjalną symulację programem komputerowym. I wyszło im, że manifestantów było dużo mniej, niż podaje to Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez lidera PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. 

Już po proteście pojawiły się dość spore rozbieżności w kwestii liczebności manifestacji. Według organizatorów, 80-100 tys. ludzi zgromadziło się w niedzielny wieczór na warszawskim placu Zamkowym na manifestacji w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. Z kolei jak nieoficjalnie dowiedział się portal salon24.pl, według policji na manifestacji było około 20 tys. osób.

Trzaskowski: Było 80 tysięcy! Onet: Nie było

- Ile osób się zjawiło na tej manifestacji? - zapytał Tomasz Sekielski podczas wywiadu z Rafałem Trzaskowskim, jaki przeprowadzany był w samochodzie. "No, około 80 tysięcy" - odparł prezydent Warszawy. 

Po czym okazało się, że dziennikarze Onetu przeskanowali zdjęcia placu podczas manifestacji. Robione z góry fotografie poddane zostały specjalnej obróbce programowej, która pozwoliła na oszacowanie, ile osób rzeczywiście było na spędzie Tuska. Okazało się, że... kilka razy mniej, niż szacuje to Trzaskowski.

- Dziennikarze Onetu użyli specjalnego programu, który jest dostępny w internecie i wyszło, że tam było 25 tysięcy. A nawet, jeżeli przyjąć, że było większe zagęszczenie, to było 35 tysięcy, a nawet jeżeli miałoby być 80 a 100 tysięcy, to ten tłum musiałby sięgać Pałacu Prezydenckiego

- wyjaśnił prowadzący program Sekielski.

 

Źródło: niezalezna.pl

#manifestacja Tuska #Rafał Trzaskowski

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo