Czy możesz leczyć zęby będąc w ciąży? Konieczne czy niebezpieczne?

Idealnie jest, gdy kobieta planująca ciążę sprawdzi swoje zęby u stomatologa i wyleczy ewentualne ubytki. Niestety czasem mimo zdrowych zębów problemy mogą pojawić się w okresie ciąży. Czy można leczyć ubytki będąc w ciąży? Istnieje wiele mitów w tym temacie, jednak zawsze należy skorzystać z konsultacji u specjalisty, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Czy wolno leczyć ubytki w czasie ciąży?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zwiększa się ilość hormonów co powoduje rozpulchnienie dziąseł, a zatem prowadzi do zwiększonej wrażliwości oraz krwawienia czy infekcji. 

Podczas leczenia może dojść do tego, że bakterie przedostaną się do płodu, a to z kolei prowadzi do komplikacji. Podobnie jest również z niewyleczonymi zębami, które również mogą prowadzić do komplikacji. 

Obecnie preparaty, które są używane do wypełniania ubytków są całkowicie bezpieczne. Warto jednak pamiętać i uczulić stomatologa, aby podczas leczenia zachował dokładną ostrożność i najwyższe standardy higieny.

Jeżeli chodzi o znieczulenie to jest ono możliwe. Podaje się wówczas znieczulenie bez leków obkurczających naczynia krwionośne

Stomatologa przed podjęciem leczenia należy poinformować o ciąży. 

Czy leczenie kanałowe i ekstrakcja zęba są możliwe?

Leczenie kanałowe czy ekstrakcji zęba można dokonywać podczas ciąży, wszystko zależy od miesiąca ciąży i tego jak bardzo leczenie jest potrzebne. 

Do leczenia zębów najlepszy jest drugi trymestr. W pierwszym trymestrze kształtuje się płód i jest bardzo wrażliwy na wszystko. Z kolei w trzecim trymestrze, jeśli to możliwe to poczekajmy porodu. 

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Nie zaleca się wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych jak i samemu w domu za pomocą pasków czy żeli wybielających. Zabiegi wybielania zębów mogą różnie oddziaływać na rozwijające się dziecko oraz mogą działać drażniąco na wrażliwe części tkanki przyzębia

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Będąc w ciąży i chcąc cieszyć się jak najdłużej pięknym i zdrowym uśmiechem warto zadbać o jamę ustną. Ważne jest, aby zęby myć dwa razy dziennie oraz czyszczenie za pomocą nici dentystycznej. 
Przynajmniej raz w każdym trymestrze dobrze jest wybrać się do stomatologa na standardowy przegląd i czyszczenie kamienia nazębnego.

 

Źródło: niezalezna.pl

#leczenie zębów w ciązy #próchnica w ciązy #znieczulenie w ciąży #leczenia zębów #czyszczenie kamienia nazębnego

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo