Zaczęło się od usuwania oznaczeń na klockach. Teraz pytają dzieci o... „stereotypy płciowe”

Zaczęło się od decyzji Lego, która usunęła z klocków oznaczenie "dla dziewczynek" i "dla chłopców', twierdząc, że powiela to szkodliwe stereotypy. Teraz ta sama firma zleciła badania, które miały potwierdzić tezę o "stereotypach płciowych". Wypowiadały się dzieci oraz ich rodzice, także z Polski.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Badanie przeprowadziła organizacja non profit Geena Davis Institute on Gender in Media (organizacja bada reprezentację płci w mediach i opowiada się za równą reprezentacją kobiet) z udziałem ok. 7 tys. dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz ich rodziców z siedmiu krajów: Chin, Czech, Japonii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA. Miało ono na celu sprawdzenie, czy "rodzice i dzieci postrzegają kreatywność w sposób zależny od płci".

Z badania wynika np., że na skutek powielania stereotypów 71 proc. chłopców obawiało się, że staną się obiektem żartów rówieśników, jeśli będą się bawili zabawkami uznanymi za przeznaczone dla dziewczynek, a ok. 41 proc. dziewczynek obawiało się wyśmiania w przypadku zabawy zabawkami uznawanymi za "chłopięce". Postawę tę podzielali także rodzice. "Rodzice bardziej się obawiają, że to synowie, nie córki, będą wyśmiewani za bawienie się zabawkami utożsamianymi z płcią przeciwną" - powiedziała Madeline Di Nonno, jedna z autorek badania.

Ponadto rodzice częściej zachęcają synów do uprawiania sportów i zadań z elementami nauki, technologii, inżynierii i matematyki, podczas gdy córki zachęcają częściej do tańca i przebierania się czy pieczenia.

- Dziewczynki są gotowe na świat, ale społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe do wspierania ich rozwoju przez zabawę

 - wskazano w badaniu, cytowanym przez amerykańskie radio publiczne NPR. Na potwierdzenie tej tezy zauważono, że 76 proc. ankietowanych rodziców zadeklarowało, że zachęciłoby swoich synów do zabawy klockami Lego, podczas gdy tylko 24 proc. rodziców zachęciłoby do tego swoje córki.

Ok. 74 proc. chłopców i 62 proc. dziewczynek zgodziło się z poglądem, że niektóre zabawy są tylko dla chłopców, a niektóre tylko dla dziewczynek. Więcej dziewczynek niż chłopców (82 do 71 proc.) oceniło z kolei, że nie ma nic złego w tym, by dziewczynki grały w piłkę nożną, a chłopcy tańczyli w balecie.

- Badacze wskazują, że stereotypy na temat płci ograniczają rozwój kreatywności u dzieci i w dłuższej perspektywie mogą ograniczać je w wyborze kariery. W badaniu wskazano np., że rodzice kilkakrotnie częściej myśleli o naukowcach czy inżynierach jako o mężczyznach, a nie kobietach

- napisano. 

Ankiety opublikowano w poniedziałek, w ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Duński producent klocków zadeklarował, że "usunie ze swej oferty i reklam uprzedzenia i szkodliwe stereotypy związane z płcią" - pisze NPR. Stacja podaje, powołując się na rzecznika firmy, że podjęła ona już działania w tym zakresie, np. usuwając oznaczenie "dla dziewczynek" i "dla chłopców" na swoich zabawkach oraz zastępując kryterium płci przy wyszukiwaniu produktów na swojej stronie internetowej filtrami takimi jak wiek dziecka czy cena zabawki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#stereotypy płciowe #Lego

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo