W czerwonej strefie znalazłoby się już 9 powiatów. Co z obostrzeniami w czwartej fali?

Kilka miesięcy temu minister Adam Niedzielski zaproponował nowe kryteria podziału na znane z poprzednich fal pandemii COVID-19 strefy czerwone i żółte. Według przedstawionych wytycznych, na dziś w strefie czerwonej znalazłoby się dziewięć powiatów wschodniej Polski. Rząd jednak na razie nie planuje wprowadzenia dodatkowych restrykcji sanitarnych.

Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Podczas konferencji prasowej w sierpniu, minister Adam Niedzielski stwierdził, że przyszłe restrykcje zostaną poddane regionalizacji i przywrócone zostaną znane z ubiegłego roku strefy żółte oraz czerwone. Według wstępnych założeń, powiat znajdzie się w strefie żółtej, gdy liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców wyniesie co najmniej 12, a w strefie czerwonej - gdy liczba ta sięgnie co najmniej 24 przypadków na 10 000 mieszkańców. 

Jak wynika z danych przedstawionych przez analityka Piotra Tarnowskiego, według ministerialnych wytycznych, na dziś w czerwonej strefie znalazłoby się dziewięć powiatów we wschodniej Polsce: Biała Podlaska, bielski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, włodawski (woj. lubelskie) oraz Białystok i powiat bielski (woj. podlaskie). 

Ponadto, blisko 30 innych powiatów, głównie w województwach podlaskim i lubelskim, znalazłoby się w strefie żółtej.

Na razie jednak rząd nie planuje nowych restrykcji sanitarnych, pomimo wcześniejszych zapowiedzi ministra Niedzielskiego, że temat powróci po przekroczeniu dziennej liczby 1000 nowych zakażeń. Powodem - jak wskazuje portal radiozet.pl - ma być wciąż niska liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, niegrożąca brakiem dostępnych łóżek szpitalnych dla potrzebujących.

W województwie lubelskim, który najdotkliwiej odczuwa nadchodzącą czwartą falę pandemii COVID-19, zajętych jest obecnie 461 na 755 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. W województwie podlaskim jest to odpowiednio 321 na 592 łóżek.

 

 

Źródło: Twitter.com, niezalezna.pl, radiozet.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo