Jurova znowu w akcji. Co wymyśliła tym razem? Mówi o rozpadzie UE i grozi Polsce

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, cytowana przez agencję Reutera, straszy, że Unia Europejska „zacznie się rozpadać”. Jurova ma jednak plan działania. Twierdzi, że kreślonego przez nią scenariusza da się uniknąć – należy w tym celu zakwestionować orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa europejskiego. Pod adresem Polski pojawiły się też nowe groźby.

By European Parliament from EU - Hearing of Věra Jourová (Czech Republic) - Vice president-designate - Values and Transparency, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82911522

Jeżeli nie będziemy w UE trzymać się reguły, że równe zasady są tak samo respektowane w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać. Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać
- twierdzi Jourova, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za wartości i przejrzystość.


W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo