Papież Franciszek: Wiara to jest kwestia wolności i miłości

"Trzeba wyzwolić się z wiary komercyjnej i mechanicznej, która sugeruje fałszywy obraz Boga jako księgowego i kontrolera, a nie Ojca" - mówił w niedzielę papież Franciszek. Jak przekazał Ojciec Święty - wiara bez bezinteresowności czyni smutnym.

Benhur Arcayan [Wikimedia Commons]

Wiara nie jest "obowiązkiem" ani "monetą przetargową" - powiedział w niedzielę papież Franciszek wiernym. Mówił, że trzeba wyzwolić się z "wiary komercyjnej i mechanicznej, która sugeruje fałszywy obraz Boga jako księgowego i kontrolera, a nie Ojca".

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież nawiązał do fragmentu Ewangelii o spotkaniu Jezusa z bogatym młodzieńcem, który zapytał: "Co mam uczynić, żeby otrzymać życie wieczne?"

Jego religijność - jak wyjaśniał Franciszek - polega na obowiązku, na tym, by uczynić, żeby mieć. "To jest relacja handlowa z Bogiem", zgodnie z zasadą: "daję, abyś (mnie) dał" - ostrzegł.

"Wiara nie jest zimnym, mechanicznym obrzędem, jakimś "muszę-czynię-otrzymuję". To jest kwestia wolności i miłości.".

- wyjaśnił.

Franciszek wskazywał: "Zbawienie jest darem, a nie obowiązkiem, jest dane darmo". Ostrzegał, że wiara bez daru i bezinteresowności oraz uczynków miłosierdzia jest "niekompletna, słaba, chora" i "czyni smutnym".

"Możemy ją porównać do pokarmu bogatego i pożywnego, ale pozbawionego smaku albo do dobrze rozegranego meczu, lecz bez goli" - mówił papież.

Zauważył: "Często czynimy niezbędne minimum, podczas gdy Jezus zachęca do możliwego maksimum".

Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Chorób Psychicznych i pozdrowił wszystkich nimi dotkniętych. Wspomniał także o ofiarach, często młodych, samobójstw.

"Modlimy się za nich i za ich rodziny , aby nie zostali sami, lecz aby byli otoczeni opieką" - powiedział.

 


Źródło: pap, niezalezna.pl

#Papież Franciszek

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo