Kaleta: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie powinien dziwić

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w świetle dorobku orzeczniczego zarówno polskiego, jak i innych sądów konstytucyjnych, nie powinien budzić zdziwienia - uważa wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Orzekł to, co m.in. trybunał niemiecki czy rumuński - dodał.

Sebastian Kaleta
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta wskazywał podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że wyrok TK "w świetle prawa, dorobku orzeczniczego zarówno polskiego, jak i innych sądów konstytucyjnych, nie powinien budzić zdziwienia".

- Oznacza, że UE, organy UE wykonują swoje kompetencje w granicach określonych traktatami, bo na to się jako suwerenne państwo zgodziliśmy. Natomiast w sytuacjach, gdy próbują wbrew tym traktatom przypisywać sobie nowe kompetencje, i kompetencje te przypisane samodzielnie przez te organy stoją w sprzeczności z konstytucją, to wówczas prymat ma konstytucja. I w istocie tak jest w sporze o polskie sądownictwo

- oświadczył Kaleta.

"Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł dokładnie to w sferze kompetencji UE, jeśli chodzi o sądownictwo, a raczej braku tych kompetencji, co w dwóch orzeczeniach Federalny Trybunał Konstytucyjny Niemiec - w 2009 i 2019 roku - oraz rumuński Trybunał Konstytucyjny w czerwcu tego roku" - kontynuował. Zaznaczył, że niemiecki Trybunał stwierdził m.in., że "jeśli TSUE w przyszłości zdecydowałby się oceniać niemieckie sądownictwo (...), to Niemcy takiego wyroku po prostu nie uznają".

Kaleta ocenił też, że wypowiedzi polityków opozycji, mówiących w kontekście wyroku TK o polexicie, "o tym, że trzeba ratować Polskę w UE, że Polska poprzez orzeczenie TK postawiła się na jakimś unijnym marginesie, to jest kompletna nieprawda, to są fałszywe narracje". Wiceszef resortu sprawiedliwości argumentował, że "tego rodzaju spory państwa członkowskie UE i sądy konstytucyjne tych państw rozwiązywały od dziesięcioleci".

- Polska nie jest jedynym krajem, ani Niemcy nie są jedynym krajem, które w przeszłości na pewnym etapie powiedziały: nie

 - zaznaczył. Jak dodał, "Polska przecież szanuje w wielu obszarach, tam, gdzie są kompetencje Unii, prawo unijne, (...) ale ta sprawa - czyli sądownictwo - tą kompetencją nie jest". Kaleta podkreślił, że również m.in. włoski trybunał wskazał, że "gdyby doszło do takich sporów, to będą oceniać kompetencje UE".

Polska nie jest państwem drugiej kategorii

"W tym roku francuska Rada Stanu stwierdziła, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą w ramach francuskiego krajowego porządku prawnego. (...) Czy Francja opuszcza UE? Nie słyszałem" - kontynuował.

"Również Czesi - zarówno w 2006 roku, jak i w roku 2021, 31 stycznia, stwierdzili, że w razie sporów wyższa jest czeska konstytucja. (...) Czesi opuścili Unię? Nie słyszałem. W Hiszpanii również niedawno - 9 stycznia 2020 roku - hiszpański Sąd Najwyższy (...) wprost odmówił zastosowania wyroku TSUE dotyczącego nakazania zwolnienia z aresztu jednego z katalońskich polityków"

Jak stwierdził, "lista państw, które dbają o swoją suwerenność, jest bardzo długa".

- Natomiast nie może dojść do sytuacji, że KE i TSUE eksperymentują na Polsce, że próbują bez zmiany traktatu wywieść nowe kompetencje, których nigdy nie uzyskały, a tymi kompetencjami miały być wpływanie na sądownictwo państw członkowskich

 - powiedział.

Według Kalety, Trybunał postawił tamę tym uzurpatorskim zapędom. "Polska nie jest jakimś państwem drugiej kategorii, które nie ma prawa bronić swojej suwerenności w obliczu takiej agresji" - oświadczył.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sebastian Kaleta #Trybunał Konstytucyjny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo