Czechy. Rozpoczęły się wybory parlamentarne

O godzinie 14 rozpoczęły się w piątek dwudniowe wybory do izby niższej parlamentu Czech - Izby Poselskiej. Równocześnie z głosowaniem, w którym Czesi zdecydują o obsadzie 200 mandatów poselskich, odbędzie się kilkanaście lokalnych referendów w sprawach takich jak budowa elektrowni wiatrowej czy wycinka drzew.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Lokale wyborcze zostaną zamknięte w piątek o godz. 22 i ponownie otworzą się w sobotę o godz. 8. Wybory zakończą się tego dnia o godz. 14.

Do udziału w głosowania uprawnionych jest ponad 8 mln osób. Będą wybierać spośród 5242 kandydatów zgłoszonych przez 22 partie, ruchy i koalicje. Realne szanse na przekroczenie wymaganych progów wyborczych mają kandydaci ośmiu z nich.

Zwycięskim ugrupowaniem najprawdopodobniej będzie ruch Ano obecnego premiera Andreja Babisza, ale może mieć problemy ze stworzeniem rządu. W kampanii wyborczej wielu polityków wykluczało możliwość bliskiej powyborczej współpracy z politykiem, będącym według nich w konflikcie interesów.

Najpoważniejszymi konkurentami Ano są koalicje: Wspólnie (SPOLU), którą tworzą trzy centroprawicowe partie polityczne, oraz koalicja Partii Piratów i ruchu Burmistrzowie i Niezależni (STAN). Oczekuje się, że do Izby Poselskiej dostaną się także politycy antyeuropejskiej partii Wolność i Bezpośrednia Demokracja (SPD) oraz komuniści. Problem z przekroczeniem progu wyborczego mogą mieć socjaldemokraci, którzy przez ostatnie cztery lata współtworzyli gabinet Babisza.

W kilkunastu miastach lub gminach wyborcy, decydując o składzie parlamentu, rozstrzygną o problemach lokalnych. Referenda dotyczą budowy remizy strażackiej, elektrowni wiatrowej, przyszłego wykorzystania niszczejącego zamku. Rozstrzygną też losy takich projektów jak budowa skrzyżowania, kamieniołomu lub ewentualna wycinka alei brzóz.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo