Von der Leyen zaniepokojona wyrokiem TK. Szydło uspokaja: Jest zbieżny z orzecznictwem niemieckiego Trybunału

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła "głębokie zaniepokojenie" orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Była premier RP Beata Szydło odpowiedziała jej na Twitterze: proszę się nie niepokoić. Jak zwróciła uwagę, orzeczenie polskiego TK jest zbieżne z orzecznictwem swojego niemieckiego odpowiednika.

Jan Środa/Gazeta Polska

"Szanowna Pani Przewodnicząca, nie musi Pani wyrażać zaniepokojenia orzeczeniem polskiego Trybunału. Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże"

- napisała na Twitterze była szefowa polskiego rządu, a obecnie europosłanka PiS.

Skomentowała w ten sposób oświadczenie Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że jest "głęboko zaniepokojona" orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu prawa europejskiego.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo