Z OSTATNIEJ CHWILI

Sofia Ennaoui zdobyła brązowy medal na 1500 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium • • •

Sawicki na manifę się nie wybiera. „Nie jesteśmy członkami partii Tuska, żeby odpowiadać na jego wezwania”

"Nie jesteśmy członkami partii Donalda Tuska, żeby odpowiadać na jego wezwania. Nikt nie będzie nikogo zatrzymywał ani zachęcał do udziału" - tak poseł PSL Marek Sawicki odniósł się w rozmowie do wezwania lidera PO Donalda Tuska po wyroku Trybunału Konstytucyjnego do demonstracji w niedzielę na Placu Zamkowym.

Donald Tusk
Filip Blazejowski / Gazeta Polska

Donald Tusk szykuje manifę

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Po orzeczeniu TK lider PO Donald Tusk zaapelował o udział w demonstracji na Placu Zamkowym w Warszawie w niedzielę o godz. 18.00.

Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać

- napisał w czwartek na Twitterze lider PO.

PSL odcina się od Tuska

Wiceszef klubu Koalicji Polskiej -PSL-UED-Konserwatyści, poseł Marek Sawicki, pytany przez media, czy przedstawiciele PSL pojawią się na demonstracji w niedzielę, odparł, że jest to inicjatywa PO, a nie PSL.

Nie jesteśmy członkami partii Donalda Tuska, żeby odpowiadać na jego wezwania. Jeśli ktoś będzie chciał sobie pójść, to niech sobie idzie. Nie widzę potrzeby, żeby partia tutaj do tego się odnosiła

- powiedział Sawicki.

Nikt nie będzie nikogo ani zatrzymywał, ani zachęcał - nie jest to nasz problem. Natomiast jest poważny problem, jeśli chodzi o orzeczenie TK i o zachowanie premiera, który w Brukseli jest prounijny, a tu jakieś cyrki się dzieją

 - dodał poseł PSL.

Pytany, czy PSL przygotuje jakieś inicjatywy po wyroku TK ws. wyższości prawa konstytucyjnego nad unijnym, odparł, że w piątek po południu będą na ten temat rozmawiać członkowie partii.

"Będziemy dzisiaj jeszcze o tym rozmawiać" - podkreślił Sawicki. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Donald Tusk #Marek Sawicki #Platforma Obywatelska #PSL

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo