Tina Turner zarobiła miliony. Prawa do jej piosenek wyceniono na 50 mln USD

Amerykańska supergwiazda muzyki pop pozbyła się praw do takich swoich hitów jak m .ni.: „The Best” i „Nutbush City Limits”, na rzecz firmy wydawniczej BMG. Umowa przewiduje również, że BMG nabywa prawa do nazwy i wizerunku Tiny Turner na potrzeby przyszłych umów sponsorskich i handlowych.

Autorstwa Helge Øverås - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1878336

Oficjalnie firma nie ujawniła, ile zapłaciła, ale źródła branżowe podały, że kwota ta wynosi około 50 milionów dolarów. 
Tina Turner powiedziała, że jest przekonana, że jej muzyka jest „w dobrych rękach”. 81-letnia supergwiazda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i żywych legend w historii muzyki pop. 

Urodzona jako Anna Mae Bullock w Tennessee, w wieku 18 lat dołączyła do zespołu Ike'a Turnera jako wokalistka wspierająca. W ciągu dwóch lat stała się gwiazdą, a duet wydał szereg hitów takich jak: A Fool In Love, River Deep, Mountain High i Nutbush City Limits. 

Ike i Tina pobrali się w 1962 roku, ale ich związek był burzliwy i gwałtowny. W rezultacie piosenkarka w latach 70-tych złożyła pozew o rozwód. 

Solowa kariera Tiny Turner szybko przyćmiła jej wspólne występy z Ike'iem, Wydała pięć platynowych albumów, w tym Private Dancer z 1984 roku, który w Wielkiej Brytanii pokrył się trzykrotnie platyną. Jej największe hity to tytułowy utwór z tej płyty, What's Love Got To Do With It, The Best, Steamy Windows i motyw z Bond'a Goldeneye. 

Otrzymała 12 nagród Grammy a w październiku wejdzie do Rock & Roll Hall Of Fame jako artystka solowa. 

Umowa z BMG przewiduje, że przekazuje swoją część praw do nagrywania i publikacji tych hitów i dziesiątek innych, obejmujących sześć dekad jej kariery. Warner Music pozostanie firmą fonograficzną dystrybuującą muzykę gwiazdy. 

„Muzyczna podróż Tiny Turner zainspirowała setki milionów ludzi na całym świecie i nadal dociera do nowych odbiorców”

– skomentował zawartą umowę szef BMG Hartwig Masuch. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy podjąć się zadania zarządzania muzycznymi i komercyjnymi interesami Tiny Turner. Jest to odpowiedzialność, którą traktujemy poważnie i będziemy ją pilnie realizować. Ona jest naprawdę i po prostu najlepsza”. 

Firma zamierza przedstawić dorobek Tiny Turner nowym odbiorcom, w szczególności na platformach społecznościowych związanych z transmisją strumieniową i muzyką, takich jak TikTok. 

Obecnie, gwiazda od 2009 roku jest na emeryturze, ale zainteresowanie jej muzyką wzrosło dzięki filmowi dokumentalnemu HBO „Tina” z 2021 r. i musicalowi z West Endu, opartemu na jej życiu, „Tina”. 

Jest także jednym z szeregu artystów, którzy zarobili w ostatnim czasie na swoim muzycznym dorobku, podążając śladami Blondie, Shakiry i Stevie Nicks'a z Fleetwood Mac.

Universal Music Group zapłaciła w zeszłym roku około 400 milionów dolarów za nabycie całego katalogu piosenek Boba Dylana.

Umowy dają supergwiazdom i autorom nie lada premię finansową. Nowi właściciele pobierają tantiemy za każdym razem, gdy piosenki są transmitowane, sprzedawane lub umieszczane w filmach.

 Źródło: BBC, niezalezna.pl,

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo