Jedno oświadczenie Komisji Europejskiej – dwie wersje. W polskim tłumaczeniu pominięto ważną sprawę

Trybunał Konstytucyjny we wczorajszym wyroku potwierdził wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym. Sprawę skomentował rzecznik Komisji Europejskiej, Christian Wigand. Na stronie KE opublikowano jego oświadczenie. Jednak w wersji angielskiej i polskiej, nie są one jednakowe. Treść dokumentu została poprawiona dopiero po kilkunastu godzinach.

Aleksiej Witwicki

Trybunał Konstytucyjny orzekł we czwartek, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z Konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a Konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

Rzecznik rządu ocenił, że wyrok TK jasno pokazuje granice kompetencyjne i jest powtórzeniem wyroków z innych krajów UE.

Wczoraj do wyroku TK odniósł się rzecznik Komisji Europejskiej. I obyło się bez zaskoczeń. W oświadczeniu zatytułowanym „Komisja Europejska potwierdza pierwszeństwo prawa UE” podano, że „ustne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy dotyczące prymatu prawa unijnego i autorytetu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Różnice w oświadczeniu

W wersji angielskiej oświadczenia rzecznik podał, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”. Natomiast w wersji polskiej rzecznik pisze „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym”.

Rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał, by jego stanowcze stwierdzenie wyższości prawa UE nad polską konstytucją dotarło do polskiej opinii publicznej? Dopiero po kilkunastu godzinach, gdy na rozbieżności zwrócili uwagę internauci, także i polska wersja dokumentu została zmieniona.

W piśmie czytamy również, że „wszystkie decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych”

Jak podaje Wigand, Komisja szczegółowo przeanalizuje orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Następnie zdecyduje o możliwych dalszych krokach.

Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów, w celu ochrony jednolitego stosowania prawa Unii i jego integralności – podkreśla.

Dodaje, że unia Europejska jest wspólnotą wartości i praw, które muszą być przestrzegane we wszystkich państwach członkowskich.

Prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie w Unii Europejskiej mieszkają. Zadaniem Komisji Europejskiej jest czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii i będzie ona nadal to zapewniać

– podał Christian Wigand.


 

 


Źródło: niezalezna.pl

#polityka

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo