Rozprawa w TK. Sędzia Piotrowicz pyta o przepisy konstytucji. "Znów brak konkretów"

W Trybunale Konstytucyjnym trwa posiedzenie w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Gorąco zrobiło się, gdy sędzia Stanisław Piotrowicz zaczął zadawać pytania przedstawicielom Rzecznika Praw Obywatelskich. Prosił o wskazanie przepisu konstytucji, który został złamany przy powoływaniu KRS. Prawnicy reprezentujący RPO odpowiadali długo, ale... " To jest proste pytanie. Mam nadzieję, że doczekam się odpowiedzi" - mówił Piotrowicz.

trybunal.gov.pl,

Po godz. 10 w czwartek Trybunał Konstytucyjny wznowił rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.

Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Sędzia Stanisław Piotrowicz dopytywał przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, który przepis konstytucji został złamany przy powoływaniu Krajowej Rady Sądownictwa.

 To jest proste pytanie. Mam nadzieję, że doczekam się odpowiedzi

- dodał sędzia.

Zastępca RPO Maciej Taborowski przyznał, że ustawodawca ma prawo zmienić zasady obsadzania sędziów, jednak podlega to potem ocenie Trybunału.

"Decydujący jest całokształt procedury, który prowadzi do tej nominacji"

– tłumaczył Taborowski. Dr Paweł Filipek, inny z przedstawicieli Biura, dodawał, że mowa o naruszeniu porządku konstytucyjnego, na który składają się nie tylko literalne normy konstytucji, ale także np. orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

"Rozumiem, że panowie nie jesteście w stanie wskazać konkretnego przepisu, który został złamany"

– ripostował Piotrowicz.

Ponadto Piotrowicz dopytywał, od jakich władz konkretnie powinna być niezależna KRS.

Przedstawiciel RPO zaczął wymieniać władzę ustawodawczą, wykonawczą... Sędzia Piotrowicz zwrócił jednak uwagę, że w składzie KRS znajdują się przedstawiciele tych władz.

 

Źródło: niezalezna.pl,

Beata Mańkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo