Marek Suski dla Niezalezna.pl: Wyrok TSUE jest absurdalny, głupi i przekraczający uprawnienia

TSUE po raz kolejny przekracza swoje kompetencje - mówi portalowi Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. To komentarz do kontrowersyjnego orzeczenia unijnego trybunału, który kolejny raz postanowił zająć się sprawami polskiego sądownictwa.

Marek Suski
Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Unijny Trybunał odpowiadając na pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego orzekł dziś, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. 

Cała sprawa jest konsekwencją pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy RP. Dotyczy ono powoływania sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest efektem skargi, jaką złożył w tej sprawie sędzia Waldemar Żurek.

Co oznacza to orzeczenie dla Polski? Zapytaliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego.

- To oznacza, że TSUE po raz kolejny przekracza swoje kompetencje. Bo w żadnym razie traktatami nie jest objęty porządek prawny, ten jest regulowany ustawami w krajach członkowskich. Chyba nie ma takiego kraju, by wskazywał, że sędzia sam się może przenieść. Są to jednak obywatele kraju, którzy mają też służyć swojemu społeczeństwu, a nie być ponad prawem

- powiedział parlamentarzysta portalowi Niezalezna.pl.

Dodał przy tym: "Ten wyrok jest absurdalny, głupi i przekraczający uprawnienia TSUE".

Nie jest tajemnicą, że trwają rozmowy w sprawie pakietu ustaw reformujących sądownictwo. Czy tym razem reforma nie da asumptu TSUE i innym unijnym instytucjom do ingerowania w ustrój polskich sądów? - zapytaliśmy.

- Z całą pewnością da, co byśmy nie zrobili, będzie źle - uśmiechnął się Marek Suski.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Marek Suski #TSUE

Przemysław Obłuski,Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo