PiS chce abolicji abonamentu RTV

O poparcie projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada zwolnienie uprawnionych do tego osób z płacenia zaległości wynikających z abonamentu - zaapelowali senatorowie PiS Grzegorz Bierecki i Henryk Cioch do premiera Donalda Tu

ryasaurus /sxc.hu
O poparcie projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada zwolnienie uprawnionych do tego osób z płacenia zaległości wynikających z abonamentu - zaapelowali senatorowie PiS Grzegorz Bierecki i Henryk Cioch do premiera Donalda Tuska.

Projekt nowelizacji - autorstwa senatorów PiS - zakłada, że osoby uprawnione do zwolnień z opłat abonamentowych (m.in. I grupa inwalidzka, osoby które ukończyły 75 lat, z całkowitą niezdolnością do pracy), które nie zgłosiły tego faktu placówce operatora publicznego oraz nie potwierdziły uprawnień do zwolnień z abonamentu, a które mają zaległości w ich płatnościach, są zwolnione z płacenia zaległości abonamentowych wraz z odsetkami.

Senator Grzegorz Bierecki (PiS) przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wypowiedź premiera Donald Tuska z 2008 roku. Szef rządu powiedział wtedy, że abonament radiowo-telewizyjny jest "archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi" i zapowiedział starania o jego zniesienie.

Według Biereckiego 2,5 miliona ludzi w Polsce otrzymuje obecnie wezwania do zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego. "Część z tych osób zaprzestała płacenia abonamentu z powodu wystąpienia Tuska, ponieważ uwierzyli, że premier zniesie abonament i płatność nie jest konieczna" - zaznaczył Bierecki.

Jak dodał, 1/3 osób, które mają zaległości abonamentowe to emeryci i renciści. "Te wezwania (do zapłaty) wynoszą około 1800 złotych - w przypadku windykacji przez komornika skarbowego" - podkreślił senator. "W wielu przypadkach dotyczy to osób, które utrzymują się z emerytur lub rent w wysokości około tysiąca złotych. Sytuacja jest dramatyczna i dotyczy wieluset tysięcy obywateli Polski" - mówił Bierecki.

Ze sprawozdania KRRiT za 2012 r. wynika, że z abonamentu radiowo-telewizyjnego udało się pozyskać 550 mln zł (rok wcześniej było to 470,2 mln zł). W 2012 r. abonament zapłaciło prawie 1,7 mln gospodarstw domowych; według szacunków KRRiT powinno było to zrobić blisko 4 mln. Jak obliczono, ubytek wpływów abonamentowych w 2012 r. wyniósł ok. 1,6 mld zł z tytułu używania niezarejestrowanych odbiorników, a ok. 0,6 mld zł - z tytułu zwolnień.


 

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo