Andrzej Duda podczas Kongresu 590: Austria to jeden z naszych najważniejszych partnerów

Odbywające się w Warszawie Forum Ekonomiczne Polska-Austria "Green Future" to jedno z wydarzeń w ramach Kongresu 590. Uczestniczą w nim prezydenci obu krajów. - Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski - powiedział Andrzej Duda. Przypomniał też, że wzajemne obroty handlowe osiągnęły w 2020 r. prawie 8,5 mld euro i wskazał na "zielone technologie" jako potencjalne nowe pole współpracy.

Andrzej Duda jest gościem Kongresu 590
fot. Aleksander Mimier/Niezalezna.pl

Prezydent przypomniał, że o dalszym rozwoju polsko-austriackich relacji politycznych miał okazję rozmawiać podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem Austrii Alexandrem Van Der Bellenem.

- Wierzę w to, że wizyta pana prezydenta Van Der Bellena w naszym kraju przyczyni się do tego, że te kontakty - i pomiędzy nami jako prezydentami, i pomiędzy naszymi rządami będą jeszcze bardziej intensywne, co będzie owocowało także dla państwa jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy gospodarczej i na wszelkich innych polach

- powiedział Duda. "Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich" - dodał.

Duda zwrócił uwagę, iż Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski:

 "Pomimo negatywnych skutków pandemii COVID-19 nasze relacje wykazały się stabilnością i odpornością na ten kryzys"

Przypomniał, że wzajemne obroty handlowe osiągnęły w ubiegłym roku prawie 8,5 mld euro.

- Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost kontaktów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany handlowej i inwestycyjnej stale wzrastał. Jestem przekonany, że w obu naszych krajach i społeczeństwach, i gospodarkach z cała pewnością jest taki potencjał

 - powiedział Duda.

Prezydent przekonywał, że obok już istniejących obszarów Polska i Austria mogą znaleźć jeszcze wiele nowych pół "gospodarczej synergii i komplementarności".

- Olbrzymi potencjał dostrzegam zwłaszcza w dziedzinie szeroko rozumianych zielonych technologii

 - podkreślił. Dodał, iż doskonała dźwignią wspierającą "zielony wzrost gospodarczy" jest cyfryzacja. "Nie mam wątpliwości, że poprzez zielone inwestycje możemy odwrócić proces utraty bioróżnorodności oraz zbudować czystą, ekologiczna i sprzyjającą ochronie klimatu gospodarkę" - podkreślił Duda, dodając:

"Inwestując w zielone miejsca pracy oraz innowacje zbudujemy lepszą przyszłość oraz zapewnimy przyszłym pokoleniom bardziej zrównoważony rozwój"

Przypomniał, że Austria to jedno z państw należących do Inicjatywy Trójmorza. "Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Świetnym instrumentem ułatwiającym realizacje tego celu jest powstała w 2016 roku Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym" - powiedział Duda.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Kongres 590

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo