Korupcja wśród celników. Skazano kilkudziesięciu funkcjonariuszy

Przed Sądem Rejonowym w Chełmie zakończył się proces celników, oskarżonych o przyjmowanie łapówek na przejściu granicznym w Dorohusku. Jak podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, 42 funkcjonariuszy zostało skazanych.

youtube.com/TV Republika

Dział Prasowy PK przekazał w poniedziałek, że prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przed Sądem Rejonowym w Chełmie oskarżał funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Dorohusku o przyjmowanie łapówek.

- Proces dobiegł końca. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i wydał wyrok skazujący wobec 42 celników. Zostali oni skazani na kary od 10 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności, wszystkie zawieszono na okres próby. Sąd orzekł również zakaz zajmowania stanowisk w służbie celno-skarbowej

- podała PK.

Celnicy, których wydalono już ze służby, będą musieli – w przypadku uprawomocnienia się wyroku – uiścić grzywny. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że sąd orzekł przepadek pieniędzy, które funkcjonariusze uzyskali z łapówek. Chodzi o kwoty od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Korupcyjny proceder na przejściu granicznym w Dorohusku miał trwać od 1997 do 2008 roku. Celnicy przyjmowali łapówki podczas odprawy celnej, chodziło głównie o możliwość wwiezienia na teren Polski papierosów oraz alkoholu bez opłat akcyzowych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Lubelskie

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo