Kto poparł Podatkowy Polski Ład w Sejmie? PiS, Kukiz 15 i poszczególni posłowie innych ugrupowań

Podczas piątkowego głosowania podatkowych ustaw wdrażających Polski Ład nowe przepisy poparli wszyscy posłowie PiS, przeciwko z kolei była praktycznie cała opozycja. Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku, a także drugiego progu podatkowego.

Premier Mateusz Morawiecki
twitter @PremierRP

Rozwiązania podatkowe wdrażające zapowiadany wcześniej Polski Ład zostały uchwalone przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

W trakcie głosowania nowelę poparło 235 posłów, 217 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a sześciu nie głosowało.

Zgodnie z wynikami głosowań dostępnymi na stronie Sejmu podatkowy Polski Ład poparło:

  • 227 posłów PiS,
  • jeden poseł Lewicy (Wiesław Szczepański),
  • jeden z Porozumienia (Monika Pawłowska),(w piątek poinformowała, że opuszcza partię)
  • trzech z Kukiz'15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk),
  • jeden z klubu Polskie Sprawy (Zbigniew Girzyński)
  • oraz dwóch posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).

Przeciwko noweli było z kolei 123 posłów Koalicji Obywatelskiej (trzech nie głosowało), 45 z Lewicy (jeden nie głosował), 24 z Koalicji Polskiej, 10 z Konfederacji (jeden nie głosował), 7 posłów z Polski 2050, pięciu z Porozumienia, jeden z Kukiz'15 oraz dwóch niezrzeszonych. Dwoje posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymało się od głosu, a jeden przedstawiciel tego ugrupowania nie głosował.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna tłumaczyła mediom, że jej klub nie poparł podatkowego Polskiego Ładu, bo wprowadza on niespotykany chaos, bałagan w systemie podatkowym, który w dodatku wprowadzany jest na dwa miesiące przed wejściem przepisów w życie, co nie daje przedsiębiorcom szansy na przygotowanie się.

To jest ok. 2000 zmian w systemie podatkowych, z czego tylko kilka jest dla podatników korzystna. Natomiast cały szereg to są zmiany negatywne, które będą podatników kosztować 80 mld zł, ponieważ PiS likwiduje ulgę na składkę zdrowotną

 - wyjaśniła.

Przyjęte w piątek przez Sejm rozwiązania Polskiego Ładu zakładają m.in. podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8000 zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Prawo i Sprawiedliwość #Sejm #Podatkowy Polski Ład

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo