Protestujące kobiety w Afganistanie rozpędzone strzałami. Talibowie nie znoszą sprzeciwu

Talibowie po zajęciu Afganistanu zapewnili, że będą życie kobiet nie zmieni się w piekło, ale już wiadomo, że słowa nie dotrzymali. Kiedy sześć kobiet protestowało, domagając się powrotu dziewcząt do szkół ponadpodstawowych, padły strzały w powietrze. W ten sposób talibowie rozpędzili manifestację.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sześć kobiet przed szkołą średnią we wschodnim Kabulu domagało się możliwości powrotu dziewcząt do szkół ponadpodstawowych, które na początku września zamknęły dla nich nowe władze Afganistanu. Afganki demonstrowały pod hasłem "Nie łamcie naszych długopisów, nie palcie naszych książek, nie zamykajcie naszych szkół" - relacjonowała AFP.

Żołnierze rozpędzili protest strzałami w powietrze i uniemożliwili dziennikarzom zagranicznym relacjonowanie wydarzenia.

Mawlawi Nasratullah, przedstawiający się jako dowódca jednostek specjalnych w Kabulu, argumentował, że demonstracja "nie została uzgodniona z organami bezpieczeństwa".

- Mają prawo do protestu, jak w każdym innym kraju, ale najpierw muszą poinformować odpowiednie władze

 - dodał.

Fala protestów

Niezależne protesty wybuchały w wielu miastach Afganistanu odkąd 15 sierpnia talibowie przejęli władzę w Kabulu. Ich liczba zmalała jednak po ogłoszeniu, że każdy niezatwierdzony protest będzie "surowo karany". Talibowie zobowiązali się wcześniej we wrześniu do ponownego otwarcia szkół średnich i uczelni dla dziewcząt, część Afgańczyków sceptycznie podchodzi jednak do tych obietnic.

"Tak już było ostatnim razem (w latach 1996 - 2001). Powtarzali, że pozwolą nam wrócić do pracy, ale tak się nie stało" - powiedziała w rozmowie z francuską agencją jedna z afgańskich profesorek.

Zajęcia w afgańskich szkołach zostały wstrzymane w połowie sierpnia po powrocie talibów do władzy i upadku prozachodniego rządu. Wcześniej zostały wznowione dla chłopców i dziewcząt w szkołach podstawowych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#talibowie #Afganistan #kobiety

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo