Efekt Tuska już nie działa? Wyniki tego sondażu jednoznacznie to potwierdzają

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w najnowszym sondażu zrealizowanym na zlecenie "Rzeczpospolitej". 34 procent Polaków deklaruje oddanie głosu na partię rządzącą. Mocno wahają się za to notowania Koalicji Obywatelskiej, co pokazuje, że tzw. efekt Tuska nie działa już na wyborców.

Donald Tusk
fot. Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Najnowszy sondaż. Wygrywa PiS

34 proc. Polaków zagłosowałoby na PiS, 23 proc. - na Koalicję Obywatelską, 12 proc. - na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 7 proc. na Lewicę, 6 proc. na Konfederację, a 5 proc. - na PSL KP - wynika z sondażu IBRiS, opublikowanego we wtorek przez "Rzeczpospolitą". 13 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie wiem". Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" 24–25 września na grupie 1100 respondentów.

Efekt Tuska już nie działa

Gazeta wskazuje, że w najnowszym sondażu preferencji partyjnych nie ma wielkich niespodzianek, mimo że wydarzeń politycznych, ostrych debat, a nawet skandali nie brakuje. Prawo i Sprawiedliwość zajmuje pozycję lidera, a w porównaniu z sondażem ze środka lata (przełom lipca i sierpnia) zyskuje 0,4 pkt proc., różnicy więc właściwie nie ma.

Marcin Duma, szef IBRiS, analizuje:

"Wydaje się, że kolejna ofensywa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, tym razem dotycząca zagrożenia, jakie mają stwarzać uchodźcy na naszej wschodniej granicy, nie przynosi już władzy politycznych zysków. Może być też równoważona przez porażki rządu – takie jak np. sprawa Turowa, konflikt o praworządność, lex-TVN czy wyraźnie rosnące ceny, także energii. – Uchodźcy jako temat przynosili władzy poparcie, ale teraz się on raczej wyczerpał" 

Ekspert dodaje, że zabranie mediów znad granicy, niepokazywanie drastycznych obrazów spowodowało opadnięcie emocji, a trudno zarządzać strachem bez nich.

- Największe wahanie poparcia odnotowuje Koalicja Obywatelska, na którą dwa miesiące temu chciało głosować 27 proc. badanych, a obecnie – 23. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy działał jeszcze bardzo silnie "efekt Tuska", który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną

 - czytamy w "Rz".

"Nie ma ruchu na razie w świecie politycznym" – przyznaje Duma. Wskazuje jednocześnie, że są jeszcze dwa lata do wyborów i na pewno nie jest w interesie partii nadmierne rozgrzewanie wyborców

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Tusk #sondaż

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo