Stan wyjątkowy powinien być przedłużony. Uważa tak niemal połowa Polaków

Z najnowszego sondażu dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że 46,8 proc. Polaków uważa, że stan wyjątkowy powinien być przedłużony. Przeciwnego zdania jest 37,5 proc. Wczorajsze badanie - dla "Rzeczpospolitej" - wskazuje, że poparcie dla stanu wyjątkowego jest jeszcze większe, bo wynosi aż 52,6 proc.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/Straz_Graniczna

Respondenci byli pytani w badaniu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, czy są za przedłużeniem stanu wyjątkowego. 28,1 proc. badanych odpowiedziała, że "zdecydowanie tak", 18,7 proc. - że "raczej tak"; 15,6 proc. odpowiedziała, że "raczej nie", a 21,8 proc. - że "zdecydowanie nie". 15,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Za kolejnymi dwoma miesiącami stanu wyjątkowego opowiada się 73 proc. osób, które w ostatnich wyborach do Sejmu głosowało za Zjednoczoną Prawicą i 15 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 35 proc. Lewicy, 50 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 64 proc. Konfederacji.

Najbardziej sceptyczni do pomysłu przedłużenia stanu wyjątkowego są wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 73 proc. z nich nie chce takiego rozwiązania. Podobne zdanie ma 13 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 64 proc. zwolenników Lewicy, 46 proc. PSL-u i Kukiz’15 oraz 21 proc. osób, które głosowały na Konfederację.

Dziennik zauważa, że o wynikach decydują głównie preferencje polityczne.

Wczoraj podobny sondaż przeprowadziła też "Rzeczpospolita". Największa grupa, bo 52,6 proc., udzieliła odpowiedzi: "stan wyjątkowy trzeba utrzymać do momentu rozwiązania problemu z falą migrantów/uchodźców".

W sierpniu i we wrześniu próbowało ją przekroczyć 9400 osób, z czego 8200 zostało zawróconych. Spośród 1200 zatrzymanych migrantów polskie służby przeanalizowały 200 osób. Na konferencji prasowej MON i MSWiA szefowie obu resortów mówili, że 50 z nich jest powiązanych ze środowiskami terrorystycznymi, bojówkami, zbrojnymi formacjami.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo