Hiszpania: Pandemia 'zmniejszyła' liczbę rozwodów

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do najniższej od ponad 20 lat liczby rozwodów i separacji w Hiszpanii - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

pixabay.com

Według cytowanych przez dziennik “El Pais” wniosków ze statystyk INE spadek do poziomu 80 tys. decyzji sądowych dotyczących rozwodów, separacji i unieważnień małżeństw to bezpośredni efekt pandemii.

Autorzy raportu wskazali, że w 2020 r. liczba sądowych decyzji w sprawach odnoszących się do rozstań małżeńskich była w skali roku mniejsza o 16,1 proc. wobec 2019 r., ostatniego roku przed pandemią.

“To najniższa liczba rozwodów, separacji i unieważnień małżeństwa, od kiedy w 1998 r. rozpoczęto zbieranie tego typu danych” - przypomniały władze INE.

Autorzy sprawozdania wskazali, że jedną z przyczyn drastycznego spadku liczby decyzji prawnych dotyczących rozstań małżonków w Hiszpanii było wynikające z Covid-19 ograniczenie pracy instytucji wymiaru sprawiedliwości. Odnotowali, że drugim kwartale 2020 r. z powodu przymusowej izolacji społecznej obywateli liczba rozwodów spadła o ponad 63 proc. wobec analogicznego okresu rok wcześniej.

Pomimo luzowania restrykcji przeciwepidemicznych w trzecim i czwartym kwartale 2020 r. również utrzymała się tendencja spadkowa – odpowiednio o 21,6 proc. i 11,3 proc.

Rozwody, które - jak sugerowały hiszpańskie media na początku pandemii - miały zintensyfikować się wraz z nasileniem się Covid-19, to najczęstsza forma prawna rozstań małżonków w Hiszpanii. W 2020 r. ich udział wyniósł 96,5 proc.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#pandemia #Hiszpania #separacja #rozwód

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo