W stolicy Maroka - szok. Za kierownicą taksówki... kobieta. Jest jedyna

Po stolicy Maroka Rabacie wozi klientów 33-letnia Souad Hdidou, kwestionując tradycyjne role społeczne i przełamując stereotypy. W stolicy kraju jest jedyną kobietą uprawiającą ten zawód – donosi Agencja Reutera.

Pexels

„Jestem typem, który lubi wyzwania”

– tłumaczy Hdidou.

Porusza się niebieskim sedanem, zawsze lśniącym czystością, z uperfumowanym wnętrzem. Przy lusterku trzyma talizman w kształcie serca, zdobiony religijnymi wersetami.

Wcześniej prowadziła ciężarówkę i pracowała dla firmy dostarczającej ryby. W poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia przesiadła się za kierownicę taksówki.

Obecnie jej zarobki pozwalają na spłatę kredytu hipotecznego na własne mieszkanie na obrzeżach stolicy, a także utrzymanie rodziny na wsi, choć sytuacja na marokańskim rynku taksówkarskim nie jest łatwa.

Hdidou zdołała zbudować solidną bazę klientów. „Matki często ufają mi, że bezpiecznie odbiorę ich dzieci ze szkoły, gdy same są zajęte” – powiedziała. „Otrzymuję również telefony z prośbą o przewiezienie kobiet poruszających się po mieście w godzinach nocnych, ponieważ panie czują się ze mną bardziej komfortowo”.

„Potrzebujemy więcej kobiet taksówkarzy”, wyjaśnia Nouhila Asah, klientka, dodając, że Hdidou ma znacznie bardziej podzielną uwagę niż mężczyźni za kółkiem.

Wcześniej po Rabacie poruszało się siedem kobiet z licencją na prowadzenie taksówki. Wszystkie zrezygnowały ze względu na powtarzające się niechciane zaloty graniczące z molestowaniem seksualnym. Tylko Souad Hdidou jest nieustępliwa.

Otrzymanie licencji taksówkarskiej wymaga sporych nakładów finansowych, które kierowcy często pozyskują dzięki pożyczkom. Hdidou powiedziała, że licencja i eksploatacja samochodu wiążą się z kosztami równymi 70 proc. jej miesięcznym przychodów. Większość taksówkarzy w Maroku nie ma dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Szef związku taksówkarzy, Mohamed Touiti, wyraził nadzieję, że „rząd zapewni kierowcom dostęp do państwowych ubezpieczeń społecznych”.

Hdidou zrobiła krok w kierunku spełnienia marzeń sprzed lat, kiedy mówiła: „Moim pragnieniem jest praca w transporcie międzynarodowym… Jestem teraz w trakcie uzyskiwania różnych rodzajów praw jazdy.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo