Białoruś szuka nowych kanałów przerzutowych? Pod szczególną obserwacją jest już granica z Ukrainą

Komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga ujawnia, że istnieje realne zagrożenie zmiany kierunku, z którego podejmowane są próby przerzucania nielegalnych imigrantów na terytorium Polski. Już teraz Straż Graniczna uważnie przygląda się także granicy z Ukrainą. To właśnie ten kierunek brany jest pod uwagę jako dodatkowy kanał przerzutowy. „Chodzi o niebezpieczeństwo przerzucania migrantów z Białorusi na Ukrainę skąd mogliby się dostać do Polski” – wyjaśnia szef Straży Granicznej.

twitter.com/Straz_Graniczna

Bacznie przyglądamy się również granicy z Ukrainą; także ten kierunek musimy brać pod uwagę - ocenił w poniedziałek komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Dodał, że chodzi o niebezpieczeństwo przerzucania migrantów z Białorusi na Ukrainę skąd mogliby się dostać do Polski.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, Komendant Główny Straży Granicznej wyjaśnił, że służby monitorują sytuację na granicy z Ukrainą. 

Ten kierunek musimy brać pod uwagę, zwłaszcza granicę białorusko-ukraińską, a później przerzucanie (imigrantów – przyp. red) na nasz odcinek, czyli polsko-ukraiński.
- powiedział szef SG.

Dodał, że jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to - ze względu na system ochrony granicy - główne uderzenie powinno w większej mierze pójść na odcinek ukraińsko-słowacki. 

Tutaj może nam pójść odprysk chociażby na stronę polską z odcinka słowacko-polskiego Przyglądamy się temu, jesteśmy w kontakcie, mamy również oficera łącznikowego po stronie ukraińskiej.
- ocenił.

Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że po stronie ukraińskiej „nadal jest duża korupcja i służby ukraińskie są niestety narażone na jej działanie”. Dodał, że istnieją tam również bardzo dobrze zorganizowane grupy przestępcze.

Pytany o sytuację na Litwie wskazał, że również tam Polska ma oficera łącznikowego, który ma dostęp do wszystkich baz danych. Zaznaczył, że kilka miesięcy temu została również specjalnie powołana grupa operacyjna, a działania operacyjne są konsultowane ze stroną litewską.

Ponadto wskazał, że raz w tygodniu odbywają się spotkania niejawne po stronie litewskiej i polskiej, gdzie uzgadniane są niektóre działania. W zespole jest m.in. niemiecki, a także łotewski oficer łącznikowy.


Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową". 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo