Biedroń zapewnia, że Wałęsa „jest progresywny w temacie gejów”. I chce przywrócenia jego ulicy w USA

Co mają wspólnego Lech Wałęsa, geje, San Francisco i Robert Biedroń? Do tego nietypowego połączenia doszło przez wypowiedź byłego prezydenta sprzed lat, kiedy stwierdził, że "geje nie powinni zajmować ważnych stanowisk politycznych". Władze San Francisco na fali tęczowej rewolucji w 2014 roku zadecydowały, że z tego powodu należy zmienić nazwę ulicy, której patronem był Wałęsa. Tu do historii dołącza Robert Biedroń (Lewica), który zaapelował właśnie do władz miasta, aby cofnęły decyzję. Miał on rozmawiać wielokrotnie z byłym liderem Solidarności, który zapewniał go, że "jest w sprawie gejów progresywny".

Lech Wałęsa
Jan Środa / Gazeta Polska

Europoseł Lewicy Robert Biedroń poinformował, że zwrócił się do Rady Nadzorczej San Francisco o rozważenie przywrócenia nazwy ulicy od imienia byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Patronat ulicy odebrano byłemu prezydentowi po jego wypowiedziach na temat społeczności LGBT.

W poniedziałkowym wpisie w mediach społecznościowych Biedroń przypomniał, że "w 2014 Rada Nadzorcza San Francisco przegłosowała jednogłośnie usunięcie ulicy imienia Lecha Wałęsy z miasta".

Zmianę zaproponowano po tym, jak założyciel Solidarności oświadczył publicznie, że geje "nie powinni zajmować ważnych stanowisk politycznych"

- napisał europoseł dodając, że nazwa ulicy po okresie przejściowym zniknęła na stałe z mapy miasta.

Jako jeden z przedstawicieli polskich polityków LGBT napisałem list do Rady Nadzorczej San Francisco i zaapelowałem o rozważenie przywrócenia nazwy ulicy od imienia byłego prezydenta

- napisał Biedroń.

Wielokrotnie wypowiadał się on już pozytywnie na temat społeczności LGBT

 - dodał. Ponadto Biedroń zaznaczył, że Wałęsa osobiście zapewnił go "też o swoich progresywnych w tej kwestii poglądach, wycofując się ze swoich wcześniejszych słów".

Jak zaznaczył Biedroń, "dokonania Lecha Wałęsy dla naszej wolności i demokracji są niezaprzeczalne, więc jego imię nigdy nie powinno być usuwane z ulic żadnego miasta". 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#San Francisco #Robert Biedroń #LGBT #geje #Lech Wałęsa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo