Po prawie 70 latach pierwszy polityk duńskiej mniejszości w Bundestagu

Według prognozy telewizji ARD po niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu jeden mandat przypadnie reprezentującemu mniejszość duńską i fryzyjską Związkowi Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW). Deputowany tej partii ostatni raz zasiadał w Bundestagu w latach 1949-1953.

monika1607 / CC0

Ugrupowania reprezentujące mniejszości narodowe nie muszą przekraczać obowiązującego inne partie pięcioprocentowego progu wyborczego, by dostać się do Bundestagu.

SSW ostatni raz wystawił swojego kandydata w wyborach federalnych w 1961 roku. Po kolejnej porażce wyborczej partia skupiła się na działaniach na poziomie lokalnym i regionalnym. Obecnie trzech reprezentantów SSW zasiada w parlamencie kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Członkowie tej partii są również członkami organów samorządowych niższych szczebli.

Według prognoz opierających się na sondażach exit polls i cząstkowych rezultatach wynik wyborów do Bundestagu jest nadal nierozstrzygnięty. Socjaldemokraci z SPD i chadecy z CDU/CSU uzyskali zbliżone poparcie oscylujące wokół 25 proc. głosów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo