Błyskawica usunięta z historycznego budynku w Poznaniu! To on do tego doprowadził

To przed budynkiem Arkadii zginął Franciszek Ratajczak, pierwszy powstaniec zabity przez Niemców w czasie Powstania Wielkopolskiego, a w mieszczącym się w Arkadii teatrze koncertowali Ferenc Liszt i Niccolò Paganini. Gdy na tym historycznym, miejskim budynku uczestnicy tzw. „strajku kobiet” umieścili błyskawicę, Dariusz Hybel rozpoczął batalię na rzecz jej usunięcia. Napisał głośny list do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i szturmował gabinety urzędników odpowiedzialnych za usunięcie szpecącego budynek paskudztwa. W końcu wygrał: Miejski Konserwator Zabytków ugiął się przed jego argumentami. Dariusz Hybel będzie dziś gościem Piotra Lisiewicza w Wywiadzie z chuliganem o 22.00 w Telewizji Republika.

arch. / niezalezna.pl

Skąd wziął się jego upór? - Ze złości, na to co się działo. Przecież to były działania otwarcie przemocowe, wzywające do atakowania kościołów, obalania pomników i pełne języka nienawiści, walką z którym lewica na co dzień się szczyci – mówi w Wywiadzie z chuliganem.

Hybel 20 lat temu był niezwykle oryginalnym poznańskim radnym o wolnorynkowych poglądach, który przeciwstawiał się miejskim układom. W czasie strajku MPK organizował Poznańską Partię Pieszych, która doprowadziła do tego, że miasto zwróciło pieniądze posiadaczom biletów miesięcznych. Radni z lewa i prawa często się z nim nie zgadzali, ale nikt nie kwestionował jego ideowości, którą zdecydowanie wyróżniał się na tle rady.

Teraz postanowił wrócić do politycznych działań, widząc hipokryzję „strajku kobiet”.

- Najciekawszą dla mnie rzeczą było jak dziennikarz Gazety Wyborczej Piotr Żytnicki napisał, że w haśle „J… ć PiS” nie było tak naprawdę nic złego, bo to była taka zbiorowa terapia społeczna. I że nie było w tym języka nienawiści. Przecież podobnie można by tłumaczyć podobne hasła spod znaku swastyki i sierpa i młota

– mówi Dariusz Hybel.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać go można w soboty o 18.00, telewizyjna premiera o 22.00 w każdą niedzielę w Republice. Wszystkie odcinki pojawiają się W PONIEDZIAŁKI O 10.00 NA KANALE YOUTUBE RADIA POZNAŃ.


 

 

Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo