10 nowych ambulansów na Pomorzu Zachodnim

Ponad 6 mln zł kosztowało 10 nowych ambulansów, które dzięki dofinansowaniu ministerstwa zdrowia kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Oficjalne przekazanie karetek odbyło się w sobotę.

https://www.999.szczecin.pl/

Pojazdy marki Mercedes Benz są wyposażone w nowoczesny sprzęt, który pomaga ratować życie. Są w nich m.in. respirator, defibrylator, krzesełko kardiologiczne, pompa infuzyjna i ssak.

Jak podała w komunikacie prasowym rzecznik stacji Paulina Heigel, koszt 10 ambulansów wyniósł ponad 6 mln zł, z czego prawie 1,1 mln zł to wkład własny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Natomiast pozostała kwota 5,2 mln zł to dofinansowanie ze środków będących w dyspozycji ministra zdrowia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Heigel zaznaczyła, że nowe ambulanse zastąpią te najbardziej wyeksploatowane i najstarsze jeżdżące w systemie na terenie województwa zachodniopomorskiego. „Trafią do 9 filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego – dwie stacjonować będą w Szczecinie, a pozostałe pojechały do Międzyzdrojów, Nowogardu, Reska, Kołobrzegu, Koszalina, Dębna, Drawska Pomorskiego i Sławna” – poinformowała rzeczniczka WSPR.

Dodała, że mieszkańcy regionu będą mogli je rozpoznać po żółtym kolorze karoserii, który jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Od stycznia 2028 roku wszystkie ambulanse funkcjonujące w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego mają mieć ujednolicony żółty kolor karoserii i oznakowanie.

W przekazaniu karetek uczestniczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który miał podkreślić, że te pojazdy są „mobilnymi jednostkami intensywnej terapii na najwyższym poziomie europejskim”.

„Z jednej strony pozwolą szybko dotrzeć do pacjenta i nieść pomoc, a z drugiej wpłyną na komfort ludzi, którzy tę pomoc niosą. To jest z naszej strony zauważenie tej grupy zawodowej, bo pamiętajmy, że ratownicy medyczni i lekarze wykonują niezwykle ciężką pracę. Dzięki tym karetkom ta praca będzie mogła być choć trochę lżejsza i łatwiejsza”

– powiedział cytowany w komunikacie wojewoda Bogucki.

Dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka dodał, że dzięki uzyskanemu dofinansowaniu stacja oprócz karetek kupiła także 16 tys. masek FFP2 oraz prawie 4 tys. kombinezonów.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo