Premier nawiązał do "haratania w gałę" przez Tuska. "Został okiwany przez mafie vatowskie"

Może Donald Tusk potrafi się kiwać na boisku, zdaje się więcej "haratał w gałę" niż rządził, ale został okiwany przez przestępców podatkowych - mówił premier Mateusz Morawiecki. Wskazywał, że luka vatowska w tamtym czasie wynosiła od 30 do 40 mld zł rocznie.

TVP Info/printscreen

Premier na spotkaniu z mieszkańcami Przecławia (woj. podkarpackie) mówił, że "Donald Tusk zrobił exit z Polski, z polskiej polityki do Brukseli, a potem zrobił Brexit".

"Jak zrobił ten swój exit w 2014 r., jak uciekł do Brukseli, to przyznał się, że jest zielony w sprawach gospodarczych. (...) Jednak my musimy wiedzieć, że i on, i Platforma Obywatelska, jest absolutnie, całkowicie zielona w sprawach mieszkańców małych i średnich miast"

- powiedział.

Wskazywał, że porównania inwestycji za czasów rządów PO-PSL i PiS "wypadają żenująco". "Granda, to co się działo w tamtych czasach. Rzeczywiście musimy dbać o to, żeby nasza polityka gospodarcza, polityka społeczna trwały dalej" - podkreślił.

"Po '89 r. mieliśmy nadzieję, na dekomunizację, a dostaliśmy deindustrializację. Mieliśmy nadzieję na deubekizację, a dostaliśmy degrengoladę moralną"

- dodał Morawiecki.

Przypomniał, że w sobotę obejrzał film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów", który opowiada o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Według szefa rządu, "sądy III Rzeczypospolitej poprzez sztuczki, przedawnienia, przeciągania doprowadziły do tego, że sprawcy tej zbrodni nie zostali ukarania".

"To jest hańba sądów III Rzeczpospolitej i dlatego wymiar sprawiedliwości musi być naprawiany i będzie dalej reformowany przez nas"

- powiedział.

Premier zwracał też uwagę na lukę vatowską, która - jak mówił - została wygenerowana przez "Tuska i (Jacka) Rostowskiego, (Ewę) Kopacz i (Borysa) Budkę".

"Może Donald Tusk potrafi się kiwać na boisku, zdaje się więcej +haratał w gałę+ niż rządził, przynajmniej jak wynika z bardzo wielu dokumentów, natomiast jedna rzecz jest najważniejsza - on został okiwany przez mafie vatowskie. Został okiwany przez przestępców podatkowych. Został ze swoją prawą ręką od finansów - ministrem Rostowskim całkowicie okiwany i nikomu wtedy nie było do śmiechu"

- mówił premier.

Jak wskazał, luka vatowska wynosiła wówczas od 30 do 40 mld rocznie. Podkreślił, że to rząd PiS doprowadził do jej redukcji. "Stąd mamy pieniądze na politykę społeczną, na politykę inwestycyjną i ratowanie przedsiębiorców tarczą antykryzysową podczas COVID-19" - podkreślił Morawiecki.

"Mam taką prośbę do młodych, bo wy jesteście najbardziej ideowi, każdy młody taki jest, pamiętam sam moją młodość - lata osiemdziesiąte, lata walki z komuną, wiem jak dzisiaj jest inna rzeczywistość. I mam taką propozycję, pojedźcie do tych małych miast, gdzie zamknięty został zakład pracy w latach dziewięćdziesiątych czy dwutysięcznych, gdzie zrujnowane zostały całe miasteczka. Albo pojedźcie do którejkolwiek z tysięcy małych miejscowości wiejskich, wsi popegeerowskich, zniszczonych wiosek, zrujnowanych przez politykę neoliberałów, przez elity III RP"

- mówił premier.

"Pojedźcie i zapytajcie młodych Polaków, którzy tam jeszcze są, a jest ich mało, bo większość albo wielu wyjechało. Teraz niektórzy wracają, z Wielkiej Brytanii prawie 200 tys. ludzi wróciło do Polski, tu na tej sali są ludzie, którzy pożegnali swoje dzieci, wnuki, a dzisiaj myślę, że stwarzamy szansę, aby wrócili z powrotem"

- apelował.

"Drodzy młodzi Polacy zapytajcie tam, w tych miejscowościach, a ich jest ogromna większość, to tam jest też życie, tam ma wracać praca, tam mają być inwestycje i to jest nasza polityka"

- dodał. "Zapytajcie u źródła, jaką politykę prowadziła Platforma Obywatelska panów Tuska, Balcerowicza, Budki, Grodzkiego, Nitrasa, a jaką politykę prowadzimy my, warto się opierać o fakty" - podkreślił.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo