Będą leczyć seniorów… internetem! Jak poprawić sprawność umysłową emerytów?

Czy korzystanie z internetu może być formą terapii i wspierać sprawność umysłową? Jak wynika z najnowszych badań, korzystanie z sieci ma ogromne znaczenie dla poprawy sprawności umysłowej seniorów.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Naukowcy z Lancaster University Management School, Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii oraz Trinity College Dublin zbadali funkcje poznawcze 2105 starszych osób z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Wykorzystano dane pochodzące z badania ankietowego Survey of Health, Aging and Retirement in Europe (SHARE), które zbiera informacje o stanie zdrowia, historii zatrudnienia i statusie społeczno-ekonomicznym osób starszych. 

Badani byli na emeryturze od 2004 roku. Naukowcy zbadali ich funkcje poznawcze zarówno w 2013, jak i 2015 roku. W teście zapamiętywania słów proszono o natychmiastowe przywołanie listy 10 słów, ponownie - pięć minut później. 

Emeryci, którzy korzystali z internetu byli w stanie przypomnieć sobie średnio o 1,22 słowa więcej w teście zapamiętywania w porównaniu z użytkownikami nieinternetowymi (co oznacza lepszy o około 8 proc. wynik testu). Emeryci, którzy korzystali z internetu częściej byli mężczyznami, byli młodsi i lepiej wykształceni, a także zdrowsi - chociaż więcej pili i palili. Jednak efekty były bardziej znaczące u kobiet: emerytki - internautki potrafiły przypomnieć sobie dodatkowo 2,37 słowa, w porównaniu z rówieśniczkami, które nie korzystały z sieci. 

Nasze wyniki pokazują, że korzystanie z internetu po przejściu na emeryturę prowadzi do znacznego zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych. Co ciekawe, ten efekt ochronny okazał się najbardziej znaczący wśród kobiet(...) Wyniki były jednak również spójne wśród mężczyzn, którzy byli na emeryturze: użytkownicy potrafili przypomnieć sobie 0,94 więcej słów niż mężczyźni o podobnych cechach, którzy nie korzystali z internetu.
- powiedział dr Vincent O'Sullivan, współautor z Lancaster University Management School.

Naukowcy porównali funkcje poznawcze emerytów, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery były powszechne, z emerytami, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery nie były często używane. Na przykład wśród nauczycieli komputery stały się powszechne w miejscu pracy znacznie później niż w sektorach takich jak usługi finansowe. Ich wyniki wykazały, że osoby, które miały kontakt z komputerami przed przejściem na emeryturę, częściej korzystały z nich jako emeryci.

Zaobserwowano również wyraźną różnicę we wzorcach korzystania z internetu między krajami europejskimi - nie więcej niż 12 proc. emerytów korzystających z internetu we Włoszech, w porównaniu z ponad 60 proc. w Danii. 

Badania wykazały, że przejście na emeryturę jest krytycznym okresem dla funkcji poznawczych, które zmniejszają się wraz z wiekiem i mogą być predyktorem szeregu kluczowych wyników zdrowotnych wśród osób starszych.
- powiedział współautor Likun Mao, były doktorant Lancaster, obecnie w Trinity College Dublin. 

Naukowcy oszacowali modele statystyczne, które kontrolowały wiek osób, poziom wykształcenia, umiejętności zawodowe i lata od przejścia na emeryturę i są przekonani, że uzyskane wyniki są solidne i powiązane tylko z korzystaniem z internetu po przejściu na emeryturę

To odróżnia je od innych badań i rodzi interesujące pytanie co dokładnie w korzystaniu z internetu napędza ten pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Bycie online może ułatwić życie emerytom, ale musimy jeszcze zrozumieć, które ze składających się na to zadań, jeśli w ogóle, prowadzą do poprawy wydajności poznawczej.
- tłumaczy profesor Colin Green z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

 

Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo