Kukiz spotka się z prezydentem Dudą. Polityk ma pewną prośbę do głowy państwa

W najbliższych dniach może dojść do spotkania Pawła Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą. O to miał poprosić sam lider Kukiz'15. Osoby z otoczenia Kancelarii Prezydenta tłumaczą, że rozmowa dotyczyłaby sędziów pokoju. Sam Kukiz chciał już wcześniej, aby ustawa wyszła do Sejmu bezpośrednio jako projekt prezydencki z KPRP.

Facebook/@PawelKukiz

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że Kukiz poprosił o spotkanie z prezydentem w przyszłym tygodniu. Pytany, czy wiadomo już czy i kiedy odbędzie się ta rozmowa, odparł:

"pan prezydent jest w Nowym Jorku, natychmiast jak wyląduje, będę z nim o tym rozmawiał".

Głównym tematem rozmów, jak przekazał Kukiz, ma być temat skierowania do Sejmu projektu ustawy o sędziach pokoju, którą opracowuje zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Drugim ważnym tematem, o którym chce rozmawiać z prezydentem Kukiz, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej i w związku z tym chciałby, aby na spotkaniu był także Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują".

- Poprosimy prezydenta, aby z jego kancelarii wyszedł ten projekt

- powiedział. - Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne - dodał Kukiz.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo