Są kolejne nagrody! Maria Dębska i Jacek Beler ze statuetkami za role główne

Maria Dębska i Jacek Beler otrzymali statuetki za najlepsze główne role w - kolejno - "Bo we mnie jest seks" i "Innych ludziach" podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrała Agnieszka Holland.

gdynia.naszemiasto.pl

W 1992 r. Holland otrzymała nominację do Oscara za adaptowany scenariusz filmu "Europa, Europa" (koprodukcja francusko-niemiecko-polska) we własnej reżyserii. Do jej filmów należą też m.in. "Zabić księdza" (1988), "Tajemniczy ogród" (1993), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997) oraz "Kopia mistrza" (2005).

Twórczyni wyreżyserowała również m.in. film "W ciemności" (2011), za który otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, doceniony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Pokot" (2017) oraz "Obywatela Jonesa" (2019), który przyniósł jej trzecie Złote Lwy dla najlepszego filmu. W 2020 r. w sekcji specjalnej Berlinale odbyła się światowa premiera jej najnowszego filmu "Szarlatan", inspirowanego biografią czechosłowackiego zielarza Jana Mikolaska.

Od grudnia 2020 r. jest prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. Funkcję tę przejęła od niemieckiego reżysera Wima Wendersa.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo