Soczewki kontaktowe, czyli alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe to dla niektórych doskonała alternatywa dla okularów. Sprawdzą się doskonale dla osób aktywnych oraz uprawiających sport, nie ograniczają pola widzenia, nie odbija się w nich światło i nie parują. Często wybierane są przez osoby, które jednak nie lubią nosić okularów z różnych powodów. Jednakże czy soczewki są odpowiednie dla każdego? Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych przed ich zakupem? Jak należy dbać oraz zakładać soczewki?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Nataliya Vaitkevich

Soczewki kontaktowe - alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe to niewielkie soczewki w okrągłym kształcie, umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka - dokładniej na filmie łzowym, który ją pokrywa. Pierwsze soczewki były dość twarde i nieprzyjemne w noszeniu, a produkowano je z dmuchanego szkła. Aktualnie na rynku dostępne są soczewki kontaktowe wykonuje się z hydrożelu, co sprawia, że są bardzo miękkie oraz umożliwiają swobodne oddychanie rogówce oka. Do najczęstszych należą soczewki silikonowo-hydrożelowe, cechujące się wysoką tlenoprzepuszczalnością. Dzięki wysokiej zawartości wody w soczewce oczy pozostają prawidłowo nawilżone oraz filtr łzowy nie ulega przesuszeniu. Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe umożliwiają nam doskonałe widzenie.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Ze względu na czas noszenia, wyróżniamy:

 • Soczewki jednodniowe – należy wyrzucić po zdjęciu z oka. Jest to wygodne i higieniczne rozwiązanie dla oczu oraz nie wymaga dodatkowej pielęgnacji soczewek. 
 • Soczewki dwutygodniowe – po 14 dniach od noszenia wymieniamy je na nowe. Przez okres użytkowania zależy regularnie je czyścić i pielęgnować. 
 • Soczewki miesięczne – po 30 dniach noszenia wymieniamy je na nowe, regularnie je pielęgnując i czyszcząc. 

Ze względu na materiał, wyróżniamy soczewki:

 • Twarde – mają mniejszy komfort użytkowania przez co stają się mniej popularne.
 • Miękkie hydrożelowe – bardzo delikatne i uwodnione,  wręcz niewyczuwalne dla oka. 
 • Miękkie silikonowo-hydrożelowe – dobrze przepuszczają tlen do oka, jednakże są nieco sztywniejsze niż hydrożelowe.

Ze względu na zastosowanie, wyróżniamy: 

 • Soczewki korekcyjne– korygują wady wzroku.
 • Soczewki lecznicze– są nośnikami leków.
 • Soczewki kosmetyczne– ich rolą jest zmiana koloru tęczówki oka.

Dobieranie soczewek kontaktowych u specjalisty

W trakcie pierwszej wizyty u okulisty próbne soczewki zakłada specjalista. Po 15 minutach sprawdza się czy pacjent czuje się w nich komfortowo. W przypadku dyskomfortu należy wypróbować inny typ soczewek. Również podczas pierwszej wizyty specjalisty uczy jak prawidłowo zakładać soczewki. 

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Oto prosta instrukcja zakładania soczewek:

Zacznij od prawego oka. Wyjmij soczewkę z opakowania opuszkiem palca. Podnieś ją i sprawdź, czy nie jest wywinięta – prawidłowo powinna mieć półkolisty kształt. Górną powiekę podciągnij delikatnie w górę, a dolną odciągnij w dół. Palcem wskazującym połóż soczewkę na oku, zabierz palce i zamrugaj. Aby ją zdjąć, ściągnij ją lekko do dołu i bardzo delikatnie „uszczypnij ” palcem wskazującym i kciukiem.

Soczewki - dlaczego warto?

Przede wszystkim soczewki kontaktowe są dużo wygodniejsze niż zwykłe okulary. Prawidłowo założone szkła kontaktowe są prawie w ogóle niewyczuwalne, nie uwierają za uszami i nie spadają z nosa. Może to mieć znaczenie dla osób z dużą wadą wzroku, wymagającą noszenia grubych i ciężkich szkieł. Do komfortu noszenia soczewek należy dodać, że na pewno ich nie zgubimy i nie zniszczymy. Należy jedynie uważać, aby nie przerwać soczewki paznokciem podczas nakładania czy zdejmowania.

Warto zauważyć, że kontakty zapewniają dużo większą ostrość widzenia niż okulary. Świetnie dopasowują się do gałki ocznej i poruszają się razem z nią, co sprawia, że dają również szersze kąty widzenia. 

Soczewki kontaktowe idealnie sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych. W przeciwieństwie do okularów nie zaparują zimą. Nie ma również konieczności przecierania ich podczas deszczowej pogody. 

Szkła kontaktowe to także ogromne udogodnienie dla osób, prowadzących aktywny tryb życia. Sprawdzają się świetnie u zawodowych sportowców. Kontakty nie krępują ruchów oraz pozwalają osiągnąć większą efektywność ćwiczeń. Jednocześnie zapewniając duży komfort i wygodę, nie wymagają podtrzymywania podczas wykonywania czynności.

Soczewki kontaktowe - nie dla każdego

Choć wyżej wymienione kwestie przeważają szalę na korzyść soczewek, niestety nie są one dla każdego. Istnieje sporo przeciwwskazań, które uniemożliwiają ich noszenie, jak:

 • jaskrę, 
 • zwyrodnienie siatkówki, 
 • nadczynność tarczycy, 
 • alergię, 
 • cukrzycę, 
 • zespół suchego oka, 
 • skłonność do zapalenia spojówek.

Przed decyzją o zakupie soczewek, należy skonsultować z okulistą, który za pomocą kilku podstawowych badań zweryfikuje, czy nasz stan oka kwalifikuje się do noszenia szkieł kontaktowych. Decyzja o noszeniu soczewek powinna być zawsze konsultowana z okulistą.

Zasady higieny przy zakładaniu soczewek kontaktowych

 • Przed dotknięciem soczewek kontaktowych myj ręce, dokładnie je płucz z mydła, a następnie wycieraj ręcznikiem niepozostawiającym pyłków ani włókienek.
 • Pojemniczek na soczewki po każdym użyciu należy wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. 
 • Nie należy używać starych płynów do soczewek.
 • Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać zaleconego czasu noszenia soczewek. 
 • Nigdy nie używaj do zwilżania i płukania soczewek śliny, wody czy jakichkolwiek innych cieczy – wyłącznie płynu.
 • Nie dotykaj soczewek paznokciami ani pęsetą.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Cena soczewek jest stosunkowo niska. Najlepsze, choć najdroższe, są te do codziennej wymiany. Im dłuższy czas użytkowania soczewek, tym cena jest atrakcyjniejsza. Do kosztów trzeba doliczyć też płyny do pielęgnacji oraz krople do oczu. Kiedy już dobierzesz szkła kontaktowe u specjalisty, kolejne pary możesz kupować w salonach optycznych lub w sklepach internetowych, gdzie ceny są znacznie niższe. 

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo