Masz problemy ze snem? To może być migrena!

Migrena jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną, która jest dziedziczona genetycznie. Niekiedy towarzyszy jej ból głowy tak mocny, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Naukowcy badają szereg zależności związanych z wpływem migreny na ludzki organizm. Jedne z ostatnich badań wykazały, że przewlekłe bóle głowy są ściśle związane z jakością snu.

Zdjęcie autorstwa Ivan Oboleninov z Pexels

Migreny są dość popularną dolegliwością neurologiczną, która występuje głównie u kobiet, ale stwierdza się ją również u mężczyzn, a nawet dzieci.

Objawy migreny

Objawy migreny to w większości przypadków intensywny ból głowy. Zazwyczaj jest on zlokalizowany z jednej strony głowy, najczęściej za gałką oczną I skronią, i ma charakter narastający i pulsujący, choć należy pamiętać, że nie jest to regułą. 

Chorobie mogą towarzyszyć także inne objawy migreny:

  • nasilenie bólu podczas podejmowania nawet najdrobniejszej aktywności fizycznej,
  • występowaniem nudności oraz wymiotów,
  • nadwrażliwość na światło, a czasem także dźwięk oraz zapachy,
  • łzawienie oczu.

Typowy atak migreny składa się z czterech faz:

  • faza zwiastunów,
  • aura,
  • ból głowy,
  • faza ponapadowa.

Wpływ migreny na sen

Z badań opublikowanych w piśmie „Neurology” wynika, że dorośli i dzieci, u których występują migreny, częściej doświadczają gorszej jakości snu w fazie REM.

Faza REM, podczas której występują szybkie ruchy gałek ocznych, ma istotne znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Mózg wykazuje wtedy największą aktywność i pojawiają się sny. 

Naukowcy z King’s College London przeanalizowali dane pochodzące z 32 dotychczasowych badań, w których udział wzięły 10 234 osoby. Jakość snu i nawyki związane ze snem oceniano na podstawie wypełnianych przez badanych kwestionariuszy. W wielu przypadkach ich sen był dodatkowo monitorowany. Rejestrowano wówczas fale mózgowe, poziom tlenu we krwi, puls i ruchy gałek ocznych.

U dorosłych osób doświadczających migren ogólna jakość snu była gorsza niż w przypadku osób, które migren nie miewały. Dzieci cierpiące na migreny spały z kolei krócej i częściej wybudzały się w nocy, jednak szybciej zasypiały w porównaniu z rówieśnikami z grupy kontrolnej.

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci zaobserwowano zależność pomiędzy występowaniem migren a długością fazy snu REM.

Lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób migreny wpływają na jakość snu i na odwrót pozwoli skuteczniej pomagać pacjentom borykającym się z tym problemem.
- komentuje autor analizy dr Jan Hoffmann.

 

Źródło: Niezalezna.pl, PAP, medistore.com.pl

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo