„W hołdzie polskim poetom”. Koncert na Litwie z okazji Roku Norwida i Roku Baczyńskiego

„W hołdzie polskim poetom” – pod takim tytułem w Pałacu Balińskich w Jaszunach nieopodal Wilna odbył się koncert w ramach obchodów Roku Norwida i Roku Baczyńskiego przygotowany przez Instytut Polski w Wilnie oraz Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego.

Wikipedia

„Ten rockowo-poetycki koncert w wirtuozerski sposób połączył energetyczność i nastrojowość”

– czytamy w komunikacie Instytutu Polskiego w Wilnie.

Podczas występu zespołu „Morrison Tres” zabrzmiała „oryginalna muzyka charyzmatycznego pieśniarza, wirtuoza gitary (…) Witka Łukaszewskiego do słów poezji najwspanialszych polskich poetów i patriotów: Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

„Koncert nieprzypadkowo odbył się w południe, gdyż był on skierowany głównie do młodzież szkolnej” – powiedział Andrzej Kierulis, koordynator projektów Instytutu Polskiego w Wilnie. „Koncert miał charakter edukacyjny. Chcieliśmy poprzez muzykę zachęcić do czytania i poznawania tych autorów” – dodał Kierulis.

W ramach obchodów Roku Norwida i Roku Baczyńskiego z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie w sierpniu został zorganizowany też cykl „Sierpień polskiej poezji”. W każdą niedzielę tego miesiąca w mediach społecznościowych były prezentowane utwory wybitnych polskich poetów.

Polski Teatr „Studio” w Wilnie w maju zaprezentował poetycko-muzyczny spektakl przygotowany w oparciu o twórczość Norwida. Natomiast polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński” wiosną tego roku zorganizował konkurs poświęcony życiu i twórczości Norwida.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo