Jest mocna odpowiedź na cyberataki i kampanię dezinformacji przeciwko Polsce. UE potępia Rosję

Deklaracja UE potępia Rosję i wzywa ją do zaprzestania szkodliwych działań w cyberprzestrzeni wymierzonych przeciwko Polsce. Jak podkreśla polski MSZ ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji kierowane przeciwko naszemu krajowi oraz innym państwom UE spotkały się na wniosek Polski z mocną odpowiedzią europejskiej wspólnoty.

Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji kierowane przeciwko Polsce i innym państwom UE spotkały się na nasz wniosek z mocną odpowiedzią. Deklaracja UE potępia Rosję i wzywa ją do zaprzestania szkodliwych działań w cyberprzestrzeni.
- czytamy w komunikacie MSZ na Twitterze.

Ma swojej stronie internetowej MSZ opublikowano oświadczenie w związku z Deklaracją UE o zagrożeniach z cyberprzestrzeni dla unijnych procesów demokratycznych.

Rosja zagraża procesom demokratycznym UE

Unia Europejska opublikowała w piątek Deklarację w sprawie zagrożeń dla unijnych procesów demokratycznych. 

Deklaracja potępia szkodliwe działania w cyberprzestrzeni prowadzone przez Federację Rosyjską przeciwko państwom członkowskim UE i wzywa Rosję do ich natychmiastowego zaprzestania.
- informuje MSZ.

Jak wyjaśnia, szkodliwe działania Federacji Rosyjskiej, do których odnosi się Deklaracja UE, trwają już od kilku lat i znane są szerzej jako kampania Ghostwriter.

Obiektem tych ataków są parlamentarzyści, przedstawiciele rządów centralnych i lokalnych, politycy czy reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mediów, a także prywatni obywatele. Celem kampanii jest podważanie zaufania do demokratycznych procedur i instytucji, polaryzowanie i antagonizowanie różnych grup politycznych i społecznych, a także skłócanie państw członkowskich UE.
- czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.

Faktyczna skala ataków

MSZ przekazało, że ataki Rosji skierowane są przeciwko Polsce i innym państwom UE, a „odpowiedzialność za prowadzenie tej kampanii przypisywane jest przede wszystkim rosyjskim służbom specjalnym, choć aktorów i wykonawców może być więcej (także spoza Federacji Rosyjskiej, ale z nią współpracujących)”.

Resort podkreślił, że w czerwcu Polska zwróciła się o sięgnięcie przez UE do unijnych narzędzi cyberdyplomacji, z podobnym wnioskiem w początkach września wystąpiły Niemcy.

Rezultatem tych działań jest opublikowana dziś Deklaracja UE, w której podkreśla się, że rosyjskie ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne stanowią poważne zagrożenia dla unijnego bezpieczeństwa i jedności, dla europejskich wartości, demokratycznych procesów i instytucji. Unia Europejska i jej państwa członkowskie zdecydowanie potępiają te szkodliwe działania w cyberprzestrzeni i wzywają wszystkie odpowiedzialne za nie podmioty do natychmiastowego ich zaprzestania. Bezpośrednio wzywają Rosję do podporządkowania się międzynarodowym normom i zapowiadają dalszą analizę sprawy pod kątem możliwości podjęcia dodatkowych kroków.
- głosi komunikat MSZ.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo