Premier uczcił Cypriana Kamila Norwida: "potrafił łączyć tradycję, ze spojrzeniem w przyszłość"

Patrzę na twórczość Cypriana Kamila Norwida jak na drogowskaz; Norwid potrafił łączyć tradycję, którą czerpiemy od naszych przodków ze spojrzeniem w przyszłość - mówił w 200. rocznicę urodzin poety premier Mateusz Morawiecki w LO im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie.

twitter.com/@PremierRP

200 lat temu w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy urodził się Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik; niedoceniany za życia, po latach wyniesiony do panteonu polskich wieszczów.

Szef rządu określił Norwida jako "latarnię w czasach niewoli".

"Patrzę na jego twórczość jak na swego rodzaju drogowskaz, który może przyświecać nam także w drodze do nowoczesności, bo Norwid w swoich wspaniałych wierszach w niesamowity sposób potrafił łączyć tradycję, głębię, którą czerpiemy od naszych przodków, pokoleń, które były przed nami, ze spojrzeniem w przyszłość"

- mówił premier Morawiecki.

Podkreślał związki przeszłości z przyszłością w twórczości Norwida oraz roli patriotyzmu w wierszach wieszcza. Mateusz Morawiecki stwierdził, że Norwid pokazywał, jak być dumnym Polakiem i dumnym Europejczykiem. Podkreślał też, że Norwid wierzył w ponadczasowość prawdy i ponadczasowość dobra.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo