„Boże Błogosław Ameryce i Polsce”. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Linden [ZDJĘCIA]

23 września w Linden, NJ odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonia. To już tradycja, że czasie corocznej sesji ONZ w Nowym Jorku, na której jest obecny prezydent, przy tej okazji spotyka się również z Polonią. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania głowy polskiego państwa przez Konsula RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego. Następnie przemówił burmistrz Linden Derek Armstead, który również wręczył symboliczne klucze do miasta dla polskiego prezydenta. Tę część programu zakończyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

W swoim przemówieniu między innymi podkreślił on rolę Polonii w sprawach ważnych dla Polski, tj. pomoc w czasie, gdy Polaka aspirowała do NATO, dziękował za pomoc w negocjacjach na rzecz stacjonowania amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance czy wsparciu przy zakupie najwyższej jakości sprzętu bojowego od Ameryki. 

Pan prezydent mówił również o współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy na polu walki i o Polakach służących w US Army. Dziękował księżom, siostrom zakonnym, nauczycielom za podtrzymywanie ducha polskości i kultywowaniu wiary ojców i języka polskiego. Wspomniał swoją wizytę w Amerykańskiej Częstochowie. Przemówienie zakończył słowami: "Boże Błogosław Polsce", "God Bless America" i "God Bless Poland".

Głównym punktem czwartkowej uroczystości była dekoracja zasłużonych działaczy polonijnych różnymi odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych byli członkowie Klubów "GP" i Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

Maciej Rusiński - koordynator Klubów "GP" w USA i Kanadzie, przewodniczący Klubu "GP" w Nowym Jorku, i Aneta Antoniak (Komitet Smoleńsko-Katyński i Klub "GP" Filadelfia) zostali odznaczeni Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 

Natomiast Medalem za Ofiarność i Odwagę odznaczony został amerykański żołnierz sierżant Corey Speck, który w 2019 roku w czasie akcji bojowej przeciwko Talibom ocalił życie por. Marcinowi Kulasowi, wynosząc go na własnych plecach z pola walki.

Corey Speck współpracuje z Klubami "GP" i Komitetem Smoleńsko-Katyńskim w różnych projektach, np.  "Weterani Wyrwani Śmierci" (film dokumentalny autorstwa Grzegorza Zasępy).

Kolejnymi odznaczonymi byli: por.  Bolesław Biega - powstaniec warszawski, znany z kronik powstańczych (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), Jadwiga Kopala - Wielki Marszałek Parady Pułaskiego (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), dr Teofil Lachowicz, archiwista i historyk, członek ZG i 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Ameryce, zajmujący się w swych badaniach Czynem Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej, historią Armii Błękitnej i historią SWAP (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), Monika Adamski, dyrektor Radia Rampa (Srebrny Krzyż Zasługi). 

Wśród odznaczonych byli również ksiądz Józef Urban, ksiądz Marek Sobczak, Małgorzata Stopka, Richard Zawisny, a także nauczyciele z polonijnych szkół. Część artystyczną uroczystości uświetniły występy dzieci ze szkół polonijnych. Spotkanie zakończyło się gromkim odśpiewaniem "Sto Lat" dla pary prezydenckiej.

Wśród wielu gości byli obecni między innymi przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, w tym członkowie Polskiej Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, na czele z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim (SWAP), p.o. Naczelnego Komendanta Tadeuszem Antoniakiem z Klubów "GP", Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Reduty Dobrego Imienia USA, Rodzin Radia Maryja, Związku Podhalan oraz Polonijnego Związku Klubów Sportowych. Towarzyszyła im nasza medalistka w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

 

Źródło: niezalezna.pl

Małgorzata Bojko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo