Izrael dostanie od USA miliard dolarów na tarczę antyrakietową. Skrajna lewica jest wściekła

Przewodnicząca Komisji Zaopatrzeniowej Izby Reprezentantów Rosa DeLauro przedstawiła projekt ustawy, który da Izraelowi miliard dolarów na ich tarczę antyrakietową, tzw. Żelazną Kopułę. To odpowiedź na działania skrajnej lewicy, która zablokowała to wsparcie w ustawie budżetowej. 

Autorstwa Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Iron_Dome_System_Guarding_the_Skies_of_Israel.jpg: Israel Defense Forces from Israelderivative work: NatanFlayer - Ten plik jest pochodną pracą:, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Izrael regularnie pada ofiarą ataków przeprowadzanych przy pomocy rakiet, które są odpalane przez palestyńskie organizacje terrorystyczne. Prymitywne pociski – często produkcji sowieckiej lub domowej roboty - nie mają żadnych systemów namierzania, więc są zwykle odpalane na izraelskie miasta i ludność cywilną. W 2011 roku uruchomiono więc Żelazną Kopułę. To mobilna tarcza antyrakietowa, która przy pomocy specjalnych pocisków zestrzeliwuje te palestyńskie rakiety, których trajektoria lotu wskazuje, że uderzą w tereny zamieszkane przez ludność cywilną. Szacuje się, że jej skuteczność wynosi 90 proc. 

Od lat 60-tych USA są najbliższym sojusznikiem Izraela. Państwo Żydowskie dostaje również od USA znacznie więcej pieniędzy niż inne kraje. Szacuje się, że od drugiej wojny światowej Amerykanie przekazali im 146 miliardów dolarów. Tylko w 2019 Izrael dostał blisko 4 miliardy w samej pomocy wojskowej. Amerykańska skrajna lewica, która zdobywa coraz silniejszą pozycję w Partii Demokratycznej, jest jednak niemal otwarcie antyizraelska. 

Pokazali to kiedy Izba Reprezentantów przyjmowała kilka dni temu ustawę, która zapewni rządowi finansowanie do 3 grudnia. Jej przyjęcie było konieczne gdyż bez niej rząd czekałoby wkrótce zamknięcie z braku środków finansowych na dalsze funkcjonowanie. Demokraci zdawali sobie jednak sprawę z tego, że ich ustawa zawiera również zapis podnoszący limit zadłużenia państwa, czemu sprzeciwiają się ostro Republikanie – i że z tego powodu raczej na pewno jej nie poprą. Skorzystali z tego skrajnie lewicowi kongresmani, tzw. Ekipa. Nieoficjalnie wiadomo, że zagrozili, że zagłosują przeciwko tej ustawie jeśli zostanie do niej wprowadzona poprawka zapewniająca Izraelowi miliard dolarów na dalsze funkcjonowanie Żelaznej Kopuły. Demokraci ugięli się pod presją i ta poprawka nie została do niej wprowadzona, a sama ustawa zgodnie z przewidywaniami przeszła przez Izbę po liniach partyjnych. 

Dla wszystkich od początku było jasne, że działanie Ekipy to tylko demonstracja gdyż pieniądze dla Izraela w takiej sytuacji zostaną dołączone do tzw. NDAA czyli ustawy zapewniającej finansowanie siłom zbrojnym.

W jej wypadku Ekipie nie udałoby się już ich zablokować, gdyż te ustawy zwykle przechodzą głosami obu partii. Postawiło to jednak USA w trudnej sytuacji gdyż te pieniądze obiecał Izraelowi zarówno Biden jak i spiker Izby Nancy Pelosi. Jak informuje Haaretz lider demokratycznej większości w Izbie Steny Hoyer miał tłumaczyć ministrowi spraw zagranicznych Izraela Yairowi Lapidowi, że to opóźnienie jest czysto techniczne i ma związek z szerszymi dyskusjami budżetowymi w USA. Republikanie już zaczęli krytykować Demokratów o uleganie antysemickiej radykalnej mniejszości.

DeLauro ostatecznie postanowiła zaprezentować specjalną ustawę, która zapewni Izraelowi to finansowanie. W wydanym z tej okazji oświadczeniu przyznała, że normalnie te pieniądze znalazłyby się w uchwalanym pod koniec roku budżecie, ale razem z czołowymi Demokratami postanowiła stworzyć tę ustawę aby zademonstrować, że dbałość o bezpieczeństwo Izraela jest dla Kongresu sprawą ponad politycznymi podziałami.

- Nasze poświęcenie dla bezpieczeństwa naszych przyjaciół i sojuszników z Izraela jest mocne jak stal. Odnowienie zapasów pocisków przechwytujących używanych do chronienia Izraela przed atakami jest naszym prawnym i moralnym obowiązkiem

- napisała.  

Inni umiarkowani Demokraci również poparli to działanie. Hoyer obiecał, że zrobi wszystko aby ustawa jak najszybciej trafiła pod głosowanie. Nowojorska kongresman Carolyn Maloney również obiecała swoją pomoc.

„Żelazna Kopuła jest krytycznie ważna dla bezpieczeństwa Izraela. Ratuje życia i broni cały naród przed atakami terrorystycznymi i zrobię wszystko, co w mojej mocy aby zapewnić, że będzie miała finansowanie” - napisała. 

„System ochrony przeciwrakietowej, jak Żelazna Kopuła, chroni cywilów przed rakietami. Stąd nazwa. Tylko w odwróconym moralnie wszechświecie to może budzić kontrowersje” - stwierdził kongresman Ritchie Torres, który sam jest radykalnym lewicowcem, ale nie zgadza się z Ekipą w temacie ich podejścia do Izraela. 

Ustawa raczej nie będzie miała problemu z wejściem w życie gdyż poprze ją zapewne wielu Republikanów. Wkrótce po przedstawieniu tej ustawy jedna z najbardziej znanych przedstawicielek Ekipy, urodzona w rodzinie imigrantów z Palestyny Rashida Tlaib zapowiedziała na Twitterze, że jej nie poprze. „Musimy przestać pozwalać Izraelowi na naruszanie praw człowieka i prowadzenie apartheidu” - stwierdziła.

 

Źródło: niezalezna.pl, Reuters, Haaretz, Fox News

Wiktor Młynarz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo