„Życie ludzkie ma znaczenie”. Prezydent Duda przypomniał rolę Polski w walce z Covid-19

Wzywam nas wszystkich do udzielenia pomocy ludziom dotkniętym przez pandemię, zwłaszcza w krajach rozwijających się i na obszarach objętych konfliktami. Życie ludzkie ma znaczenie - apelował prezydent RP Andrzej Duda podczas organizowanego przez Biały Dom szczytu ds. Covid-19.

fot. Jakub Szymczuk/ KPRP

- To nie tylko kryzys zdrowotny, ale także społeczny i gospodarczy, który ma długofalowy wpływ na wiele aspektów naszego życia. To kryzys, który wymaga ścisłej współpracy każdego z nas. Powiem jasno: Polska nadal będzie wspierać społeczność międzynarodową w walce z koronawirusem i jego szkodliwymi skutkami

- powiedział prezydent Duda w przesłaniu wideo wysłanym na wirtualny szczyt na temat Covid-19, organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Głowa państwa podkreśliła pomoc, której Polska dotychczas udzieliła innym krajom, m.in. w transporcie ich obywateli w obliczu zamykających się granic, dzięki czemu 2 tys. obywateli USA, UE, Japonii, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i Korei Południowej dotarło do swoich domów.

COVAX - Polska wysyła szczepionki

Prezydent dodał, że Polska pomaga też w kwestii szczepień, poprzez program COVAX oraz w ramach własnych inicjatyw. Podkreślił, że Polska wysłała już 6 mln dawek szczepionek do innych krajów, w tym na Ukrainę, do Wietnamu, Hiszpanii, Australii, Portugalii czy Norwegii.

- Wiemy, że by ratować życie, szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być rozdystrybuowane jak najszybciej, zwłaszcza do tych, którzy ich najpilniej potrzebują (...) Zapewniam, że Polska będzie nadal nieść pomoc - oświadczył.

Prezydent dodał też, że Polska dąży do objęcia roli koordynatora pomocy UE dla krajów Partnerstwa Wschodniego, zaś w ramach Grupy Wyszehradzkiej wspiera w walce z Covid-19 Libię.

- Wzywam nas wszystkich do udzielenia pomocy ludziom dotkniętym przez pandemię, zwłaszcza w krajach rozwijających się i na obszarach objętych konfliktami. Życie ludzkie ma znaczenie! Jesteśmy gotowi połączyć siły i zrobić wszystko, aby chronić życie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Możecie na nas liczyć!

- zakończył prezydent Duda.

Polski prezydent był jednym z ok. setki przywódców, którzy wzięli udział w szczycie zwołanym przez Biały Dom. Podczas otwarcia spotkania prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup dodatkowych - obok zadeklarowanych wcześniej 500 mln - 600 mln dawek szczepionki Pfizera dla uboższych państw, wzywając inne kraje do podobnych działań.

"Obiecałem - i tę obietnicę realizujemy - że Ameryka będzie arsenałem szczepionek dla świata, tak jak w II wojnie światowej była +arsenałem dla demokracji+" - powiedział Joe Biden.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo