Erupcja wulkanu na przedmieściach. Pojawiła się lawina

W czwartek na przedmieściach stolicy Gwatemali wybuchł wulkan Fuego, jeden z kilku czynnych w tym kraju Ameryki Środkowej. Do jego erupcji doszło wcześniej w lutym 2021 r.

Twitter

W komunikacie przekazanym mediom przez rząd Gwatemali podano, że Fuego powrócił do swojej aktywności w czwartek o godzinie 7.35.

Na stronie rządu Gwatemali zaprezentowano zdjęcia z wybuchu wulkanu i poinformowano o pojawieniu się tzw. lawiny piroklastycznej, czyli mieszaniny gorących gazów wulkanicznych oraz popiołów i okruchów skalnych w promieniu do 4 km.

Sprecyzowano, że lawinie piroklastycznej towarzyszy wyciek lawy, a w najbliższych godzinach należy oczekiwać opadu popiołów na zachód i południowy zachód od wulkanu, którego szczyt usytuowany jest na wysokości 3763 m n.p.m.

Wulkan, położony ponad 50 km na południowy zachód od Gwatemali, stolicy kraju o tej samej nazwie, należy do najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej. Do jego ostatniej erupcji doszło w lutym 2021 r.

Fuego stanowi część kompleksu wulkanicznego o nazwie La Horqueta. Sąsiaduje z wysokim na 3976 m wulkanem Acatenango.

Wybuch wulkanu Fuego to drugie w ciągu ostatnich 24 godzin zdarzenie o charakterze sejsmicznym w tej części Ameryki Środkowej. W środę w Gwatemali odczuwalne było trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym na wysokości południowo-zachodniego wybrzeża Nikaragui.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo