Jakim prawem stała II RP? Konferencja w Muzeum IIWŚ

Kwestie związane z m.in. szeroko pojmowanym wymiarem sprawiedliwości w odrodzonej II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów mają znaczenie fundamentalne i mogą być drogowskazem także dzisiaj dla sprawnego funkcjonowania państwa - mówił wiceminister Marcin Romanowski, który otworzył w czwartek konferencję naukową "Jakim prawem stała II RP?"

histmag.org

W czwartek w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się konferencja naukowa "Jakim prawem stała II RP?". To kolejna inicjatywa o charakterze naukowym organizowaną przez Młodzieżową Radę Sprawiedliwości.

- Kwestie związane z szeroko pojmowanym wymiarem sprawiedliwości, z procesem unifikacji i kształtowania się polskiego prawa w odrodzonej II Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów mają znaczenie fundamentalne i mogą być drogowskazem także dzisiaj dla sprawnego funkcjonowania państwa

- powiedział podczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Pogratulował też Radzie sprawnej organizacji wydarzenia oraz podkreślił wagę zagadnień poruszanych na konferencji.

Tematem konferencji były kluczowe zagadnienia związane z rzeczywistością prawną II Rzeczypospolitej. Jak podkreśla MS hasło sympozjum "Włącz się w dialog o historii prawa polskiego!" podkreśla ideę przyświecającą debacie – promowanie wśród młodzieży postaw aktywnego współdziałania w rozwoju i budowaniu świadomości prawnej.

"Zwraca również uwagę na włączenie młodzieży w dialog dotyczący wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce. Wydarzenie stanowi jeden z ważnych elementów polityki historycznej mającej wzmacniać wśród młodego pokolenia poczucie patriotyzmu oraz postaw obywatelskich"

- wskazuje resort.

Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne, w których wystąpili naukowcy z najlepszych wydziałów prawa w Polsce. Pierwszy dotyczył scalenia systemu prawnego w Polsce po odzyskaniu niepodległości, drugi poruszał kwestię ordynacji wyborczej w II Rzeczpospolitej. Natomiast trzeci panel dotyczył reformy sądownictwa, szczególnie wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Wzięli w nim udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz wiceminister Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski.

Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości jest organem doradczym działającym przy Ministrze Sprawiedliwości, który realizuje projekty związane z wymiarem sprawiedliwości oraz edukacją prawną i obywatelską skierowane do młodzieży szkolnej i studentów. Wyboru Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości, która została powołana w marcu br., dokonano spośród niemal 200 kandydatów. Tworzą ją 24 osoby. Najmłodsza ma 16, a najstarsza 26 lat. Kadencja Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości trwa rok.

Honorowego patronatu konferencji udzielił prezydent Andrzej Duda.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo