„Polskie szwalnie” w programie TVN. ARP zaprzecza „rewelacjom” i żąda sprostowania

Agencja Rozwoju Przemysłu żąda od TVN, TVN24 oraz TVN24.pl sprostowania nieprawdziwych informacji dot. programu "Polskie szwalnie" - podała ARP. Agencja zaprzeczyła doniesieniom przedstawionym w materiałach prasowych i filmowych.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailo

ARP przekazała, że do redaktorów naczelnych TVN, TVN24 oraz TVN24.pl zostały wysłane wnioski w sposób określony przepisami Prawa prasowego z żądaniem publikacji sprostowań materiałów prasowych dotyczących programu "Polskie szwalnie".

Agencja podkreśliła, że TVN24 w reportażu "Superwizjera" z 11 września pod tytułem "Jak rząd szył maseczki"; serwis TVN24.pl w artykule "Rządowy program za ćwierć miliarda złotych i miliony maseczek, które nie nadają się do użytku" z 11 września oraz TVN w reportażu "Superwizjera" z 14 września pod tytułem "Jak rząd szył maseczki" podały "nieprawdziwe, względnie nieścisłe informacje i sugestie".

ARP zaznaczyła, że nie jest prawdą, że program szycia i zgrzewania maseczek "Polskie szwalnie" był programem rządowym, ponieważ był realizowany wyłącznie przez Agencję.

Dodano, że nie jest również prawdą, iż maseczki uszyte przez zakłady tekstylne na zlecenie ARP w ramach programu są niezdatne do użytku i nie chronią przed zakażeniem koronawirusem.

"Wszystkie maseczki pozyskane przez ARP chronią przed rozprzestrzenianiem infekcji na poziomie minimum 98 proc. Proces szycia nie ma ujemnego wpływu na skuteczność masek"

- wskazano.

Agencja przekonuje, że nieprawdziwą informacją jest to, iż koszt budowy hali produkcyjnej w Stalowej Woli został poniesiony w celu wytwarzania maseczek ochronnych. Zaznaczono, że budowa tej hali rozpoczęła się przed pandemią COVID 19 – w 2018 r. "Na potrzeby produkcji maseczek przeznaczono jedynie jeden z trzech segmentów hali. Pozostałe są przedmiotem komercyjnego najmu" - zapewniono.

W oświadczeniu Agencja nie zgodziła się z twierdzeniem, że materiał do produkcji maseczek ochronnych zmagazynowany w zakładzie w Stalowej Woli uległ przeterminowaniu, ponieważ termin przydatności tego materiału wynosi trzy lata i jeszcze nie upłynął.

"Nie jest prawdą, że: 1. kontrahentów programu +Polskie szwalnie+ narzucił KPRM, 2. wybierano do współpracy firmy, w tym TW Plast, ze względu na ich koneksje polityczne, 3. brak było merytorycznych kryteriów naboru kontrahentów programu. W rzeczywistości: 1. lista kandydatów przedstawiona przez Ministerstwo Rozwoju była jedynie materiałem informacyjnym i nie wiązała w dalszych działaniach ARP; 2. kryterium ewentualnych powiązań politycznych nie miało znaczenia w naborze do programu; 3. kryteriami naboru były: wolumen możliwej produkcji, deklarowana szybkość produkcji, gotowość zrzeszania się w grupy producenckie"

- dodano.

ARP przekazała ponadto, że nie jest też prawdą, iż jakiekolwiek maseczki zakontraktowane przez ARP w ramach programu "Polskie szwalnie" zostały wyprodukowane w Chinach, a następnie wprowadzone do obrotu jako pochodzące z Polski. "100 proc. maseczek z ww. programu powstało w Polsce" - zapewniono.

Agencja oświadczyła też, że produkcja maseczek na zlecenie ARP nie odbywała się po cenach wyższych niż rynkowe. "W czasie realizacji tego programu przyjęty model współpracy i przeprowadzone negocjacje ze szwalniami i firmami zgrzewającymi maseczki zapewniły najniższe wówczas na rynku ceny" - podsumowano.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo