Skandal w administracji Bidena. Urzędnik rezygnuje z powodu „nieludzkich” deportacji

Daniel Foote, specjalny wysłannik administracji prezydenta Joe Bidena na Haiti, zrezygnował ze swojej misji. W liście potępił Waszyngton za „nieludzką” deportację setek haitańskich imigrantów z Teksasu do kraju ogarniętego konfliktami społecznymi i skutkami klęsk żywiołowych.

Alexas_Fotos CC0

Jego rezygnację potwierdził w czwartek Departament Stanu USA.

„Nie będę kojarzył się z nieludzką, kontrproduktywną decyzją Stanów Zjednoczonych deportacji tysięcy haitańskich uchodźców i nielegalnych imigrantów. Nasze podejście do polityki wobec Haiti jest głęboko wadliwe, a moje zalecenia w tej kwestii zostały zignorowane i odrzucone” – napisał Foote w liście skierowanym do sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, udostępnionym dziś opinii publicznej.

Napisał też, że Haiti, jako „upadłe państwo” nie jest w stanie przyjąć fali powracających migrantów.

W ubiegłym tygodniu w obozie w przygranicznej miejscowości Del Rio w Teksasie zebrało się ok. 14 tys. migrantów; do tej pory 12 samolotami na Haiti odesłano 1400 z nich.

Daniel Foote był wysłannikiem administracji Bidena na Haiti od niedawna, od 22 lipca, z celem „ułatwienia pokoju i stabilności” oraz pomocy w przygotowaniu „wolnych i uczciwych” wyborów po zabójstwie 7 lipca prezydenta kraju Jovenela Moisego.

Wprowadzony w związku z pandemią w marcu 2020 r. w USA nakaz natychmiastowego wydalenia migrantów bez zapewnienia im możliwości ubiegania się o azyl pozostaje w mocy. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci podróżujące bez opieki oraz niektóre rodziny.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo