Drastyczny wzrost liczby zabójstw w USA! Takich danych nie było od lat sześćdziesiątych

Liczba zabójstw w USA wzrosła w 2020 roku o 29 proc. i jest to największy taki wzrost od lat 60., jak wynika z danych zebranych na potrzeby raportu FBI, który ukaże się w poniedziałek - podaje w czwartek portal informacyjny Axios.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Chris Yarzab - https://www.flickr.com/photos/chrisyarzab/5882360505, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37296629

"New York Times", powołując się na specjalistów, pisze, że tak znaczny wzrost morderstw w ubiegłym roku może być powiązany z pandemią, która przyniosła wiele stresów i przyczyniła się też do eksplozji przemocy domowej.

Wzrost liczby zabójstw w 2020 roku przyćmił ostatni taki tragiczny rekord z 1968 roku, gdy wzrost ten wyniósł 12,7 proc.

Jednak liczba morderstw jest nadal o jedną trzecią niższa niż na początku lat 90., gdy na 100 tys. mieszkańców USA przypadło 9,8 zabójstw.

W 2020 roku odnotowano też najwyższy odsetek morderstw przy użyciu broni palnej - 77 proc.

Axios przytacza też opinie analityków, którzy oceniają, że fala brutalnych zbrodni była w pewnym stopniu efektem gwałtownego wzrostu bezrobocia i fobii społecznych związanych z pandemią oraz spadku zaufania do policji.

Wiele dużych miast doświadczyło w ubiegłym roku wzrostu poważnych przestępstw i ataków z użyciem broni palnej.

Liczba zabójstw w Milwaukee podwoiła się w latach 2019-2020; w Houston sięgnęła najwyższego poziomu od 15 lat, a w Kalifornii - od 12 lat.

Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (CCJ) poinformowała niedawno, że na 34 badane duże miasta, w 29 odnotowano więcej zabójstw w 2020 roku niż rok wcześniej.

Spośród 19 miast liczących więcej niż pół miliona mieszkańców jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago - w żadnym nie odnotowano większego wzrostu przemocy niż w Milwaukee. Liczba zabójstw zwiększyła się tam w ubiegłym roku o 93 proc. w stosunku do 2019 roku.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo