Nie żyje bp Edward Janiak, były ordynariusz kaliski

Nie żyje biskup Edward Janiak - informuje biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny miał 69 lat. Od 1996 do 2012 roku był biskupem pomocniczym wrocławskim, zaś w latach 2012-2020 pełnił funkcję biskupa diecezjalnego kaliskiego.

Bp Edward Janiak
Wikimedia.org, autor: Joanna Adamik

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach. W 1973 r. wstąpił do Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i tam zdobył formację kapłańską. Jednocześnie odbywał studia filozoficzno-teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 

Święcenia biskupie otrzymał 30 listopada 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Duchowny pełnił funkcję biskupa pomocniczego wrocławskiego w latach 1996-2012, zaś następnie mianowano go biskupem diecezjalnym kaliskim. Od 2020 roku - biskup senior diecezji kaliskiej. Jego dewizą biskupią były słowa „Oportet servire” - Trzeba, abym służył. 

Kontrowersje 

Po opublikowaniu w sieci filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", delegat KEP ds. Ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania, które miało dowieść, czy bp Edward Janiak rzeczywiście dopuścił się przedstawionych w filmie zaniechań związanych z tuszowaniem czynów pedofilnych.

W czerwcu 2020 roku papież Franciszek mianował administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej metropolitę łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia, w związku z czym biskup Janiak w praktyce stracił realną władzę nad diecezją. W październiku 2020 r. Ojciec święty przyjął rezygnację bp. Janiaka z pełnionej godności ordynariusza kaliskiego.

Wiosną 2021 r. Stolica Apostolska podjęła decyzję o ukaraniu bp. Edwarda Janiaka w związku z tuszowaniem przez niego nadużyć seksualnych, które popełnili duchowni w zarządzanej przez niego diecezji. Duchowny miał zamieszkać poza diecezją kaliską oraz wpłacić określoną sumę na rzecz Fundacji św. Józefa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: twitter.com, wikipedia.org

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo