„Matka Boska z Dzieciątkiem” wraca do kościoła. Policja odzyskała obraz

Funkcjonariusze z Proszowic odnaleźli figurujący w rejestrze zabytków XVI-wieczny obraz pt. „Matka Boska z Dzieciątkiem”, który zniknął z kościoła w Żębocinie (woj. małopolskie) - poinformowała dziś małopolska policja. Dzieło może być warte nawet kilkaset tys. zł.

twitter.com/Policja_KSP

Rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń poinformował, że zaginiony obraz został zlokalizowany w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, a następnie zabezpieczony przez proszowickich i stołecznych funkcjonariuszy.

Informację o zniknięciu obrazu z kościoła parafii rzymskokatolickiej w Żębocinie (pow. proszowicki) policji przekazał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, który jego brak zauważył w czerwcu podczas prowadzenia czynności służbowych. Obraz to tempera na desce w stylu gotycko–renesansowym nieznanego autora, a jego powstanie oszacowano na lata 1520-1530. Jak dodał rzecznik, jego wartość rynkowa mogłaby osiągnąć nawet kilkaset tys. zł.

Dochodzenie wszczęte zostało przez proszowickich policjantów. W celu ustaleniu okoliczności zniknięcia dzieła i odzyskania go, funkcjonariusze zaczęli sprawdzać m.in. punkty handlu dziełami sztuki. - W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych - podał Gleń.

W drugiej połowie września funkcjonariusze pojechali do Warszawy, gdzie dokonali zabezpieczenia obrazu i przeprowadzili jego oględziny. Następnie przekazali go do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Trwa wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, a dochodzenie w sprawie prowadzi krakowska prokuratura rejonowa. - Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki, nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy - wskazał rzecznik policji.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo