Rosyjski trop. Od zatrucia Skripali do wsparcia katalońskich separatystów

Śledztwo brytyjskiej policji (Scotland Yardu) w sprawie próby otrucia podwójnego rosyjskiego agenta wywiadu płk. Siergieja Skripala oraz jego córki na terytorium Wielkiej Brytanii w 2018 r. przy okazji wykazało, że tzw. proces niepodległościowy Katalonii miał związki ze służbami rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - napisał dziś dziennik „El Confidencial”.

xusenru / CC0

Rosyjski szpieg Siergiej Fedotow, którego prawdziwe nazwisko brzmi Denis Siergiejew, odwiedził Katalonię dwa dni przez nielegalnym referendum niepodległościowym, które odbyło się 1 października 2017 r. - ujawnił sędzia prowadzący sprawę Manuel Garcia Castellon.

Fedotow był szefem komando, które otruło 4 osoby w Wielkiej Brytanii w 2018 r. podczas próby zlikwidowania Skripala. Podczas operacji zmarła jedna niewinna osoba.

Fedotow był związany z wieloma operacjami destabilizującymi różne kraje, m. in Szwajcarię i Bułgarię. W Wielkiej Brytanii ciąży na nim oraz na dwóch innych podejrzanych, oskarżenie o zabójstwa. Według Scotland Yardu, osoby te są członkami GRU, rosyjskiej agencji wywiadu wojskowego.

Hiszpański eurodeputowany z ramienia liberalnej Ciudadanos, Jordi Canas zwrócił się z zapytaniem do wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Josepha Borrela, czy będzie śledztwo wyjaśniające związki separatystów katalońskich, w tym byłego regionalnego premiera Katalonii, Carlesa Puidgdemonta, z oficerami rosyjskiego wywiadu. „Czy zostanie wszczęte śledztwo przez (unijną grupę ds. walki z rosyjską dezinformacją) East StratCom w sprawie rosyjskiej ingerencji w demokracje europejskie?” - zapytał.

Szef biura Carlesa Puidgdemonta, Josep Alay przyznał wcześniej dziennikowi „NYT” i innym mediom, że odbył podróże do Moskwy i spotykał się z osobami związanymi z tajnymi służbami w celu „promowania niepodległości Katalonii”.

„Do tej pory kataloński ruch separatystyczny był związywany z rosyjskimi szpiegami, ale teraz ciąży na nim podejrzenie o związki z podejrzanymi o zabójstwa” - skomentował „El Confidencial”.

Poufny raport „europejskich służb wywiadu”, do którego miał dostęp NYT, potwierdził próby separatystów katalońskich uzyskania pomocy ze strony Rosji dla ruchu niepodległościowego, którego celem jest oderwanie Katalonii od Hiszpanii.

Osoby z otoczenia byłego regionalnego premiera Katalonii, Carlesa Puidgdemonta w latach 2017 – 2020 miały kontaktować się z agentami rosyjskimi, zaangażowanymi w próby destabilizacji krajów europejskich przez rząd Putina. Te próby polegały na prowadzeniu przez Kreml tzw. wojny hybrydowej, strategii opartej na propagandzie i dezinformacji, finansowaniu destrukcyjnych ruchów politycznych, piractwie informacyjnym, a nawet takich działaniach, jak zabójstwa.
 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo